reklamı kapat

POPÜLER

Samsung OLED LCD Samsung Display

Samsung Display’den korona günlerinde gelen önemli LCD kararı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un ekran üreten bölümü Samsung Display, koronavirüsün tüm dünyayı sardığı şu dönemde önemli bir LCD kararı verdi.

Dünyanın en büyük panel üreticilerinden Samsung Display, kısa süre önce LCD pazarından çıkacaklarını duyurdu. Firma 2020 sonu itibariyle LCD panel üretimini sona erdirecek, bunun yerine OLED paneller başta olmak üzere gelecek yeni ekran / panel teknolojilerine odaklanacak. Bu hamle oldukça önemli görünüyor ve artık LCD’lerin yavaş yavaş hayatımızdan çıkacağı anlamına geliyor. Samsung’un gelecek televizyon modelleri ise LCD temelli QLED yerine direkt olarak OLED paneller üzerine kurulacak deniyor. Apple gibi devler ise şu an pazarda microLED teknolojisine geçmenin planlarının yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Display, OLED konusunda öncü ancak tek isim değil

Biliyorsuzun artık Çin merkezli BOE Display firması da pazarda çok ciddi bir oyuncu konumunda yer alıyor. Ayrıca bir diğer Güney Kore merkezli teknoloji devi LG Display da bu konuda en büyük isimler arasında yer alıyor. Ayrıca LG Display’in de LCD üretimini 2020 sonunda bitireceği biliniyor. Hepsine ek olarak Japan Display firması da alandaki öncü firmalardan. Genel olarak LCD panellerin sonu geliyor ve bu da son kullanıcı için güzel görünüyor. Biliyorsunuz OLED panellerin hem derin siyahlar, hem enerji tasarrufu hem de canlı renkler konusunda büyük avantajları bulunuyor. Burn-in sorunu da artık eskisi kadar aşırı gündeme gelmiyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin Samsung ekran kullanmayan yeni modelleri