reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Gear 2, Tizen işletim sistemiyle gelebilir

Teknoloji gündeminde dolaşan son dedikodulara göre, Samsung‘un akıllı kol saati Galaxy Gear‘ın ikinci sürümünde Android işletim sisteminin yerine açık kaynak kodlu Tizen‘i kullanacağı iddia ediliyor.

Günümüzde Android’in sektörde bu denli büyük bir pazar payı elde etmesine en büyük katkıyı sağlayan isimlerin başında şüphesiz Samsung geliyor. Zira gerek giriş seviyesi gerek üstün donanımsal özellikteki cihazlarında tercihini Android’ten yana kullanan Güney Koreli firma, geniş yelpazede onlarca ürünle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Fakat USA Today’de yer alan habere göre dünya devinin yeni bir strateji izleyeceği ifade ediliyor. Akıllı kol saati Galaxy Gear’ın ikinci sürümü Galaxy Gear 2‘de Android’in yerine, Intel ortaklığıyla geliştirilen açık kaynak kodlu Tizen işletim sistemini kullanacağı söylenen Samsung’un Google’a olan bağımlılığını azaltmak istediği belirtiliyor.

Her ne kadar daha önce birçok kez ertelenen ve tam anlamıyla somut şekilde yayınlanmayan Tizen’i böylesi iddialı bir üründe tercih etmek oldukça riskli gözükse de -ismi açıklanmayan kaynaklara göre- Samsung, işletim sisteminin hazır olduğu görüşünde. Galaxy Gear 2 ile gücünü kanıtlayarak patlama yaratmak isteyen firmanın Mobil Dünya Kongresi 2014’teki etkinliği merakla bekleniyor.

Haberde kullanılan görsel temsilidir.