reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S8’in ön kamerasında önemli bir özellik keşfedildi [Video]

Samsung Galaxy S8’in parmak izi okuyucusunun son anda alınan bir kararla arka tarafa alındığı yönünde bazı iddialar geçen günlerde ortaya atılmıştı. Fakat görünüşe bakılırsa Samsung’un Galaxy S8’de değişikliğe gittiği tek özellik parmak izi okuyucu değil. Belirtilenlere göre Samsung Galaxy S8’in ön kamerasında yer alan ama kullanılamayan bir özellik bulunuyor. 

Bilindiği üzere günümüz akıllı telefonların büyük bir bölümünün arka kamerasında optik görüntü sabitleme özelliği yer alıyor. Söz konusu mekanizma, kameranın hareket etmesine olanak sağlayarak videoda istenmeyen titreşimlerin önüne geçilmesini sağlıyor. OIS teknolojisinin yanı sıra bir de EIS isimli bir teknoloji bulunuyor. Elektronik görüntü sabitleme teknolojisinde donanımsal herhangi bir mekanizma bulunmazken dijital olarak görüntüdeki bozulmaları engelleyebiliyor. Ek bir donanıma ihtiyaç duyulmadığı için EIS sistemi küçük bir kamerada bile kullanılabiliyor fakat OIS ile aynı performansı gösteremiyor.

Telefonlarla ilgili testler gerçekleştiren JerryRigEverything isimli YouTube kanalının keşfine göre Samsung Galaxy S8’in ön kamerasında OIS özelliği bulunuyor fakat bu özellik aktif olarak kullanılmıyor. Samsung’un üretim aşamasında bu özellikten vazgeçtiği fakat mekanizmayı telefonda tutmaya devam ettiği düşünülüyor. Öte yandan Samsung’un gelecekte bir yazılım güncellemesi yayınlayarak OIS özelliğini aktif edebileceği ve böylece kullanıcılara hoş bir sürpriz yapabileceği ileri sürülüyor. Samsung gerçekten de böyle bir hamle yapacak mı bunu hep birlikte göreceğiz.