reklamı kapat

POPÜLER

Model X sahibinden Tesla’ya bir milyon dolarlık tazminat davası

Çin’de yaşanan olayda Model X’in kazanın ardından her iki kapısının arıza verdiği ve kullanıcıların ölümle burun buruna geldiği iddia ediliyor.

Elektrikli otomobillerin günümüzdeki amiral markası olan Tesla, Amerika’daki köklü üreticilerinin karşısına çıktığından beri önemli işler başarıyor. Elon Musk ve ekibinin bu kadar kısa bir sürede Ford’u da geride bırakarak Amerika’nın en değerli markası haline gelen Tesla; şarj, batarya, otopilot gibi donanımlarının özellikleri üzerinde yaptığı geliştirmelerle sürekli gündemde kalmayı başarıyor. Tesla madalyonun diğer yüzündeyse belirli aralıklarla sürekli gündeme gelen kaza olayları var. Geçtiğimiz dönemde karşımıza çıkan bu kaza haberlerine bir yenisi daha eklendi. Geride bıraktığımız şubat ayı içerisinde Çin’in Guangzhou kentine yaşandığı ifade edilen kazada, Tesla sahibinin şirketten yaklaşık 1 milyon dolarlık (8 milyon yuan) bir tazminat talep etmesi bir anda tüm dikkatlerin bu olayın üzerine çevrilmesine neden oldu. Olayın başrolündeyse Model X var.


İddiaya göre araç sahibi iki kişi arkada sürücü önde olmak üzere kazazedeler ortalama 75 km/s hızla otobanda seyir halinde ilerliyordu. Seyir halinde devam ederken sürücünün kontrolünü kaybedip bariyerlere çarpmasıyla birlikte araç 180 derece dönerek seyir halinde olan diğer bir araca çarptı. Çarpmanın ardından bataryalardan ses geldiğini ve patlayacağını anladıklarını belirten Tesla sahibi arka kapıdan aracı terk etmek istedi. Bu sırada Model X’in yukarı doğru açılır yapıda olan kapıların her ikisi de açılmadı ve arkadaki iki kişi ön taraftan çıkmak zorunda kaldı. Kullanıcıların aracı terk etmesinin hemen ardından da Model X yanmaya başladı. Kazanın ardından mekanik bir hata olduğunu iddia eden araç sahibi, kazanın fiziksel ve psikolojik olarak kendisini çok etkilediğini aradan iki ay geçmesinin ardından halen kabuslar gördüğünü ifade ediyor. Peki Tesla cephesinin olaya ve talep edilen bu tazminata bakış açısı nasıl?


Araştırmanın halen devam ettiği günümüzde Tesla cephesi 1 milyon dolarlık bu tazminat talebini asla kabul etmeyeceğini ifade ediyor. Şirketten yapılan açıklamada; “İlk adımda şunu belirtmek isteriz ki sürücü ve yolcuların hayatları tehlikede değildi. Kaza yerinde yapılan çalışmalar bunun belirtilenin aksine yüksek hızda gerçekleşen bir kaza olduğuna işaret ediyor. Bu koşullarda sadece elektrikli arabalar değil, benzinle çalışan araçlarda da böyle bir sonuçla karşı karşıya kalınabilir. Aslında bakarsanız benzin depoları olan araçların yanma olasılığı elektrikli araçlardan daha yüksek. Ayrıca Model X’in arka kapılarında hoparlör kılıfının arkasında konumlandırılan acil çıkış butonları bulunmakta. Tesla olarak araştırmanın şeffaflığına önem veriyoruz. Kullanıcının talep ettiği 8 milyon yenlik tazminatsa kabul edilmeyecek.” denerek Tesla kullanıcısının bu bilgiden haber olmamasının anlaşılabilir türden olmadığı ifade edildi. Tesla ve yerel güvenlik ekipleri tarafından ortak yürütülen araştırmanın nasıl sonuçlanacağını önümüzdeki günler gösterecek.

VİDEO