reklamı kapat

POPÜLER

Tesla artık Amerika’nın en değerli otomotiv şirketi

Tesla’nın yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Henüz geçtiğimiz gün Tesla’nın piyasa değerinin Ford’u geride bıraktığını sizlere aktarmıştık. 100 yıllık otomotiv devini geride bırakarak önemli bir başarıya imza atan Tesla, şimdi bu başarısını bir adım daha ileri taşıdı.

Geçen gün yaptığımız haberde Tesla’nın Ford’dan daha değerli bir hale geldiğini ancak yaklaşık 50 milyar dolar piyasa değerine sahip olan General Motors’un biraz da olsa geride kaldığını paylaşmıştık. Bu olayın yaşanmasından kısa süre sonra Tesla’nın hisselerinde yeni bir hareketlilik yaşandı ve artış gösteren hisseler neticesinde Tesla, Amerika’nın en değerli otomobil şirketi haline gelmiş oldu. Yaklaşık 1,8’lik bir değer artışı yaşayan Tesla’nın değeri hisse başına 303.89 dolara ulaştı. Bu sayede şirketin toplam değeri 53.06 milyar dolara ulaşmış oldu. Daha önce Tesla’nın birkaç milyar dolar ilerisinde olan General Motors ise değer kaybetti ve 50 milyar dolar barajının altını gördü. Hisse başı değeri 34.40 dolar olarak belirtilen General Motors’un toplam değeri ise 49.80 milyar dolara geriledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce de belirttiğimiz gibi Tesla’nın piyasa değerindeki artış, şirketin şu andaki satışlarından ziyade sahip olduğu potansiyelin kaynaklanıyor. Zira satış rakamlarına baktığımızda Tesla bu iki şirkete yaklaşamıyor. Elektrikli otomobil alanında kendini iyice kanıtlayan ve Amerika’nın en büyüğü olan Tesla’nın birkaç sene içerisinde nerelere ulaşacağını merakla bekliyoruz.