reklamı kapat

POPÜLER

Tesla artık Ford’dan daha değerli

Bundan birkaç yıl öncesinde, henüz yeni kurulan bir şirketin dünyaca ünlü otomotiv devi Ford’dan daha değerli hale geleceği yönünde bir iddia ortaya atılsa büyük ihtimalle gülünüp geçilirdi. Düşüncesi bile oldukça anlamsız gelen bu durum, bugün gerçeğe dönüştü. 14 yıl öncesinde kurulan Tesla Motors, 1903 yılında kurulan Ford‘dan daha değerli bir hale geldi.

Tesla uzun yıllardır otomotiv sektöründe taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına ve diğer firmaların elektrikli otomobil alanına yatırım yapmasına önayak Tesla, yavaş yavaş liderlik basamaklarını da tırmanmaya başlıyor. Belirtilenlere göre Tesla’nın piyasa değeri gün içerisinde 47,46 milyar dolara ulaştı. Ford ise 44,89 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tesla’nın gerisinde kaldı. Ford’dan tam 100 yıl daha yeni olan Tesla bu sayede önemli bir başarıya imza atmış oldu. Hatta Tesla bu piyasa değeriyle 51 milyar dolarlık General Motors‘u geçmeye çok yaklaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin hisseleri 2016’nın son haftalarından beridir büyük bir yükselişe geçmiş durumda. Tesla’nın hisse başına değeri 291,54 dolara kadar yükseldi. 2016’nın aralık ayında hisse başına değerin 181 dolar olduğunu düşünürsek yükselişin ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Hisse değeri bakımından Tesla’nın yükselişini göz ardı etmek mümkün olmasa da satılan otomobiller bazında Tesla’nın halen çok geride olduğunu söyleyelim. Geçen yıl Tesla yalnızca 76 bin otomobil satarken Ford bu süreçte milyonlarca otomobil sattı. Yatırımcıların Tesla’ya olan güveni ise şirketin piyasada bu kadar yükselişe geçmesini sağladı. Tesla bu başarısını sürdürebilecek mi hep birlikte göreceğiz.