reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, Rusya nedeniyle bazı ülkelerde Z Fold serisinden “Z” harfini kaldırıldı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Rusya’nın Ukrayna işgali sırasında ortaya çıkan “Z” harfini bazı ürünlerden kaldırıyor.

Samsung, kısa süre önce Litvanya, Letonya ve Estonya resmi sitelerinde bir güncellemeye gitti. Bu güncelleme ile Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 telefonlardaki “Z” harfi silindi. Yani şu an telefonlar resmi sitede Galaxy Fold3 ve Galaxy Flip3 olarak görünüyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor? Bunun arkasında şu an Ukrayna’yı işgale devam eden Rusya yer alıyor. Bu işgal sırasında Rusya’ya destek veren, işgali haklı gören kişiler “Z” sembolünü kullanmaya başladı. “Z” sembolü ilginç şekilde işgal sırasında direkt olarak Putin’e destek sembolü oldu. Bunun üstüne bazı ülkeler ve şirketler bu sembol özelinde yasaklamalara gitti. Z harfi işgalin ilk anlarıyla Rus birliklerine ait araçlarda görülmesiyle sosyal medyada ses getirmeye başlamıştı.

Samsung, Rusya’ya işgal nedeniyle yaptırım uygulayan firmalar arasında bulunuyor. Şirket ülkeye olan tüm ürün sevkiyatlarını geçtiğimiz haftalarda resmi olarak durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları şu an milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalıyor. Burada telefondan ya da diğer ürünlerden çok, Samsung’un ürettiği elektronik diğer parçalara yönelik yasak büyük etki gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un Z harfini diğer Avrupa ülkelerinde de kaldırması bekleniyor. Ancak şimdilik bu konuda net detaylar ya da yapılmış bir resmi açıklama gelmiyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle