reklamı kapat

POPÜLER

Samsung son iki yıldaki en düşük karını kaydetti

Geçtiğimiz haftalarda karlılık raporuna ilişkin beklentilerini açıklayan Samsung, karında geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 24 düşüş beklediğini belirtmiş, bu durumun sorumlusu olarak da telefon talebindeki düşüşü göstermişti. Bu hafta yayınlanan asıl karlılık raporu beklentileri ne yazık ki haklı çıkardı ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 daha az kar kaydedildiği açıklandı.

İkinci çeyrek için 6,1 milyar dolar kar açıklayan Samsung, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 6,96 milyar dolar kar elde etmişti. Bu sonuçla birlikte son iki yıldır elde ettiği en düşük karı kaydeden Samsung’un esas kar kaynağı yine akıllı telefonlar. Ancak iPhone hala yüksek talep görürken ve Samsung’un Çinli rakipleri daha uygun maliyetli Android cihazları ardı ardına piyasaya sunarken, Samsung’un amiral gemisi Galaxy S5 beklenen ivmeyi bir türlü yakalayamadı.

Firmanın karına ket vuran bir başka gelişme de, piyasaya çıkan telefon sayısının azalmasıyla birlikte çip üretiminde de gerileme yaşanmış olması. Telefon, tablet ve çip derken pek çok cepheden darbe yiyen Samsung, global rekabet giderek kızışırken 2014’ün ikinci yarısının kendisi için zorlu geçeceğini açıkça belirtiyor. Koreli dev Galaxy Note 4’ün çıkışıyla birlikte satışlarında canlanma beklese de, Çinli rakipler pazar payını giderek daraltırken satışları kara dönüştürmenin pek kolay olmayacağının altını çiziyor.

iPhone beklentilerinin iyice yükseldiği, Android cihazların da giderek ucuzladığı bir ortamda Samsung yöneticileri lider koltuğuna yeniden oturabilmek için çok çalışmak gerektiğinin farkında. Yeni teknolojilerin ve can alıcı tasarımların yardımıyla yeniden yükselişe geçeceğini ümit eden Samsung, birbirine çok benzer cihazlar çıkarmaktan vazgeçip hakikaten tasarıma ve yeniliğe odaklanırsa, önümüzdeki dönemde heyecan verici yeni cihazlarla karşılaşabiliriz.