reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Samsung, ilk çeyrek sonuçlarıyla beklentileri aştı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, ilk çeyrek sonuçlarıyla beklentileri aştı ve yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Samsung, Galaxy S24 ailesinin başarısı ve diğer alanlardaki artışlar sayesinde yaklaşık 52,08 milyar dolar gelir açıkladı. Net operasyon gelirini ise 4,78 milyar olarak açıklayan marka, 2024 yılının ilk çeyreğinde, 2023’ün ilk çeyreğine oranla tam yüzde 933’lük bir kâr artışı elde etmeyi başardı. Bundan önce yazılım devi Microsoft ve Google’ın çatı şirketi olan Alphabet devasa ilk çeyrek sonuçlarını açıklamıştıMicrosoft, son çeyrekte 61,9 milyar dolar gelir üzerinden 21,9 milyar dolarlık bir net kâr açıkladı. Şirketin geliri yüzde 17, net geliri ise yüzde 20 oranında artmış durumda. Çatı şirket Alphabet ise son çeyreği tam 80,5 milyar dolar gelir ile kapattı. Şirketin net kârı ise 25,5 milyar dolar olarak açıklandı. Alphabet, hatırlamak adına 2023’ün son çeyreğinde 86 milyar dolar gelir ve 20,7 milyar dolar net gelir bildirmişti. Bu sonuçlar hakkında CEO Sundar Pichai, “İlk çeyrek sonuçlarımız Arama, YouTube ve Bulut tarafındaki güçlü performansımızı yansıtıyor. Yapay zeka Gemini döneminde de yüksek bir ivme ile ilerleme kaydediyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Tesla, 2024’ün ilk çeyreğinde 21 milyar dolar gelir üzerinden 1,1 milyar dolarlık bir net kâr açıkladı. Firma 2023’ün ilk çeyreğinde 23,3 milyar dolar gelir üzerinden 2,9 milyar dolar net gelir elde ettiğini açıklamıştı. Şirketin kârlılık seviyesi fiyatların hızla düşürülmesi ve talebin yavaşlaması nedeniyle son altı yılın en düşük seviyesine geriledi. Eğer bilmiyorsanız son dönemde birçok tüketici elektrikli araçlar yerine hibrit modellere yönelmeye başladı, bu yüzden çok sayıda dev üretici planlarını değiştirerek tamamen elektrikliye geçiş hedeflerini ileriye atmaya başladı.

Samsung haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı