reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un çeyrek rakamları beklentileri aştı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ilk çeyreğin bitimiyle birlikte çeyrek raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor, Samsung’un oldukça başarılı bir dönem geçirdiğini gösteriyor.

Buna göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre genel olarak kar oranında yüzde 5,7‘lik bir artış yaşayan Samsung’un operasyonel kar oranının ise yüzde 12 arttığı göze çarpıyor. Yapılan analizlerde Samsung’un bu çeyrekte 43,3 milyar dolar kar elde edeceği ve operasyonel karın ise 5,7 milyar dolar olacağı öngörülmüştü. Ancak Samsung beklentileri aştı ve gelirlerini daha yukarıya taşıdı. 43,46 milyar dolar gelir elde eden Samsung, 5,83 milyar dolar operasyonel kar elde etmeyi başardı.

Mobil kanadına baktığımızda da yine bir yükseliş söz konusu. Geride bıraktığımız çeyrekte yüzde 24,12 milyar dolar gelir elde eden teknoloji devi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,6’lık bir artış yaşadı. Sadece mobil cihaz pazarından 3,4 milyar dolar operasyonel kar sağlayan Samsung, operasyonel karda yüzde 42’lik bir artış yaşadı. Samsung Galaxy S7 ve S7 edge’in satışları, OLED panel satışlarının artışı ve yarı iletken üretiminin, gelirlerin artmasında büyük bir rol oynadığı ifade edildi. Galaxy S serisinin yeni üyesiyle yüzü gülen Samsung’un önümüzdeki aylarda piyasaya süreceği Galaxy Note 6 ile başarısını devam ettirmesi bekleniyor.