reklamı kapat

POPÜLER

samsung

Samsung yeni yılın ilk çeyreğinde rekorları alt üst etti

Geçen yıl Galaxy Note7 ile ilgili büyük sorunlar yaşamasına rağmen hiç de fena olmayan bir yıl geçiren Samsung, bu çeyrekte ise yeni bir rekor kırdı. Açıklanan çeyrek rakamlarına göre 2013 yılından bu yana en karlı çeyreğini geçiren Samsung, bunu amiral gemisi ve orta segment akıllı telefonlara olduğu kadar yarı iletken üretimine de borçlu.

2017’nin ilk çeyreğinde operasyonel kar oranını yüzde 48 artıran teknoloji devi, böylece 8,8 milyar dolar kar elde etmeyi başardı. Aynı dönemdeki net kar ise yüzde 46 artışla 6,8 milyar dolara yükseldi. Kar miktarı artarken toplam gelirde de yükselme gözlendi. 2016’nın ilk çeyreğinde 44,01 milyar dolar gelir elde eden Samsung, 2017’nin ilk çeyreğinde 44,7 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Mobil cihazların operasyonel karının ise azaldığı görülüyor. Geçen yıl 3,4 milyar dolar olan rakamın bu yıl yüzde 47 azalmayla 1,8 milyar dolara gerilemiş olması dikkat çekiyor. Yarı iletken satışlarından 5,57 milyar dolar kar elde eden Samsung’un bu alandaki toplam geliri ise 13,8 milyar dolar seviyesinde. DRAM ve SSD satışlarının yükselişe geçtiği de belirtilenler arasında yer alıyor.

Samsung Galaxy Note7’nin geri çağrılmasıyla bir yıl boyunca sadece Galaxy S7 ile rakiplerine karşı mücadele veren Samsung, bu nedenle zorlu zamanlar yaşamıştı. Orta segmentte Samsung Galaxy A serisi sayesinde iyi gelir elde eden Samsung’un 2017’nin 2. çeyreğinde Galaxy S8 satışlarının dahil olmasıyla birlikte gelirlerini büyük ölçüde artırması bekleniyor.