reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, telefonlar için dikkat çeken LPDDR5-PIM RAM’i duyurdu

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlar için beklenmedik bir duyuru yaptı. LPDDR5-PIM RAM tanıtıldı.

Samsung tarafından tanıtılan LPDDR5-PIM RAM, “akıllı” ram olarak da geçiyor. PIM takısının açılımı “Processing In Memory” olan RAM’in en büyük özelliği yerleşik yapay zeka altyapısına sahip olması.

Böylelikle RAM’lere ekstra bir görev daha verilecek ve o da yapay zeka gerektiren işlemleri desteklemek olacak. Söylendiği kadarıyla LPDDR5-PIM RAM, ses tanıma, çeviri ve dijital asistan gibi alanlarda performansı iki katına çıkarıyor, enerji sarfiyatını ise yüzde 60’a yakın oranda azaltıyor.

Bulut üzerinden veri merkezlerine bağlantı olmadan telefonlara bağımsız yapay zeka getirdiği aktarılan RAM, kağıt üzerinde faydalı görünüyor. LPDDR5-PIM RAM’in akıllı telefonlara ne zaman gireceği ise henüz belli olmuş değil. Ancak 2022’de ilk somut adımlar gelebilir.

Günümüzde hemen her mobil işlemcide yapay zeka işlemleri için özel çekirdekler / bölümler yer alıyor. Bu şartlarda LPDDR5-PIM RAM’in sunacağı pratik katkı oldukça merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, mobil tarafta inceleme altında

Bilmeyenler için Samsung’un mobil tarafı inceleme altında bulunuyor. Bunun ağustos ayı boyunca süreceği aktarılıyor ve inceleme sonucunda gerekli görülmesi halinde büyük adımların atılacağı belirtiliyor.

Bu incelemenin arkasında düşük satışlar yanında tedarik sorunlarının olduğu da söyleniyor. Global çip krizi ve Covid-19 ışığında firmanın üretim sorunları yaşadığı uzun zamandır özellikle Galaxy S21 FE üzerinden biliniyor. İşte bu durum üst yönetimin hoşuna gitmiyor ve çözüm isteniyor.

Söylendiği kadarıyla Samsung’un telefon pazarında güç kaybetmesi, MediaTek gibi tedarikçi firmaların başka firmalara öncelik vermesine neden oluyor. Bu da elbette üst yönetim tarafından kabul edilmiyor.

Kaynaklara göre bu incelemenin arkasında firmanın 5G pazarındaki düşük performansının etkisi de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi