reklamı kapat

POPÜLER

Samsung ISOCELL HP3

Samsung, telefonlar için yeni 200 megapiksel sensör tanıttı

Samsung imzalı ilk 200 megapiksel kamera sensörü bir akıllı telefon modeli içerisinde karşımıza çıkmadan yenisi tanıtıldı.

Samsung ISOCELL HP1, firmanın 200 megapiksel çözünürlükteki akıllı telefonlara özel ilk kamera sensörü olarak ses getirdi ancak bu sensör tanıtımı üzerinden büyük bir zaman geçmesine rağmen halen bir telefonda kullanılmadı. Fakat bu durum bir sonraki geliştirme çalışmalarını durdurmadı ve sızıntıları da yapıldığı üzere ISOCELL HP2 adı atlanarak ISOCELL HP3‘e geçiş yapıldı. Bugün tanıtımı yapılan 200 megapiksel çözünürlük sunan bu yeni sensör, ilk olarak 2023 başında gelecek Samsung Galaxy S23 Ultra‘da karşımıza çıkabilir ancak bu gerçek de olmayabilir. Çünkü Samsung’a yakın en sağlam kaynaklardan Ice Universe, bunun söz konusu olmadığını iddia ediyor.

Peki Samsung ISOCELL HP1 ile yeni tanıtılan ISOCELL HP3 arasında ne farklar bulunuyor? 200 megapiksellik yeni sensör, 0.64 um yerine 0.56 um piksel boyutuna sahip ve 1/1.22 inç yerine 1/1.4 inç sensör üzerine kuruluyor. HP1’den yüzde 20 oranında daha az yer kaplayan ve bu sayede daha fazla telefona giriş yapabileceği aktarılan HP3, Super QPD otomatik netleme teknolojisi ile geliyor. Söylendiği kadarıyla sensördeki her piksel AF yetenekli ve bu sayede köşeden köşeye kararlı otomatik netleme sunulabiliyor.

4K 120 FPS ile 8K 30 FPS video destekleri olan ISOCELL HP3, Smart ISO Pro ile üç farklı ISO değerini bir araya getirerek yüksek dinamik aralığa sahip fotoğraflar oluşturabiliyor. Şimdilik test aşamasında olan 4 trilyon renk ve 14-bit fotoğraf destekli sensörün, 2023’te birden fazla telefonda karşımıza çıkmasını umut ediyoruz. Bu sensörün başka firmalar tarafından kullanılmasına artık kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ice Universe’e göre Samsung 200 megapiksel seviyesinde uzun süre kalacak. 108 megapikselde olduğu gibi 200 megapiksel ana kamera da sürekli olarak güncellenerek daha iyi hale getirilecek. Hep söylediğimiz gibi daha yüksek megapiksel garanti olarak daha yüksek fotoğraf kalitesi anlamına gelmiyor. Ancak gelişen yapay zekâ teknolojileri sayesinde artık telefonlar yüksek çözünürlüğü işleyerek ve çoğu zaman çözünürlüğü düşürerek oldukça iyi sonuçlar yani çıktılar verebiliyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle