reklamı kapat

POPÜLER

Samsung ve LG’nin 4K’ya geçmeye niyeti yok

Sony’nin Xperia Z5 Premium ile birlikte kısmen de olsa 4K ekrana geçiş yapmasının ardından gözler diğer teknoloji devlerine çevrildi. Birçok kişi Sony’nin bu trendi başlatmasıyla birlikte diğer firmaların da 4K’ya geçiş yapması düşünülüyordu. Ancak felen haberler bunun tam aksini iddia ediyor. 

İddialara göre Samsung ve LG, önümüzdeki yıl piyasaya sürecekleri amiral gemileri için 4K ekran fikrini gözden geçirmiş ancak daha sonrasında bu fikri uygulamaktan vazgeçmiş. Özellikle de sanal gerçeklik konusuna önem veren Samsung’un bu konuyu değerlendirdiği belirtiliyor. Fakat pazarın henüz buna hazır olmadığı ve 4K’nın çok sınırlı bir kitleye hitap ettiği gibi gerekçelerle 4K’yı rafa kaldırdıkları söyleniyor. Buna göre 2016’da her iki şirketin de ekran çözünürlüğünde değişikliğe gitmeyeceği ifade ediliyor.

Eğer bu iddialar doğruysa iki şirketin de akıllıca bir adım attığını söylemek mümkün. Bunun 3 ana sebebi var. Pil teknolojisi halen yeterli değil ve eğer 4K ekranlar tam anlamıyla kullanılmaya başlarsa kullanım süreleri daha da kısalabilir. 4K ekranlarda yüksek işlem gücü gerektiren uygulamaların çalıştırılması ısınma sorunlarını beraberinde getirebilir. Sonuncusu ve belki de en önemlisi ise 5 inç civarlarında boyuta sahip olan ekranlarda böylesine yüksek bir çözünürlüğün insan gözüyle fark edilmesinin mümkün olmaması. 4K çözünürlük en iyi verimi dev ekranlarda veriyor ve küçük bir ekranda 4K ile Full HD ekran arasındaki farkı anlamak neredeyse imkansız oluyor. Buna rağmen 4K ekranlı cihazların 2017 yılında yaygınlaşması bekleniyor.

YORUMLAR