reklamı kapat

POPÜLER

samsung
samsung

Samsung’dan “8 aşamalı pil güvenlik kontrolü”

Geçtiğimiz yıl Galaxy Note7’nin tüm dünyadaki satışını durduran Samsung, kalite kontrol ve ürün güvenliği standartlarını yeniden tanımlıyor.

Ürün güvenliği konusunda tüm test ve kalite kontrol sürecini yeniden tanımladığı bir dönem başlatan Samsung,  yeni süreçle birlikte 8 aşamalı pil güvenlik kontrolü uygulamasını da duyurdu. Bu uygulamanın parça denetiminden montaj ve sevkiyat aşamalarının izlenmesine kadar güvenliği her noktada ele alacağı belirtiliyor.Sektör standartlarını yukarı taşıyan 8 aşamalı pil güvenlik kontrolü uygulaması şu aşamalardan oluşuyor:

Dayanıklılık Testi
Aşırı süre şarjda bırakma, pilin aşırı darbeye ve aşırı ısı değişimlerine maruz bırakılması gibi süreçlerin olduğu pil testi sıklığı arttırıldı.

Gözle Kontrol
Her bir pilin teknik uzmanlar tarafından standartlara uygunluğunun kontrol edilmesiyle ilgili standartlar geliştirildi.

Röntgen (X-Ray) Testi
Röntgen cihazları ile pilin iç yapısı kontrol edilerek olağan dışı durumların tedarikçi tarafından kontrol edilmesi sürecine Samsung daha kapsamlı şekilde dahil oldu.

Şarj ve Deşarj Testleri
Piller yoğun bir şarj ve deşarj süreci kapsamında test edilmeye başlandı.

TVOC Testi
Pilden ve cihazdan en ufak bir sızıntı olmadığının kontrol edildiği test süreci uygulamaya kondu.

Söküm Testi
Pilin tedarikçi tarafından iç yapısının sökülerek kalite kontrolünün gerçekleştirdiği süreç, aynı zamanda Samsung tarafından da kapsamlı bir biçimde yapılmaya başlandı.

Aşırı Kullanım Testi
Tüketicilerin pile aşırı yük bindiren farklı tüketim alışkanlıklarına ait senaryoların simülasyonlarının gerçekleştirilmesine başlandı.

OCT Testi
Her bir birim ve cihazın tamamı için ayrı ayrı voltaj değişikliklerinin tedarikçi tarafından gözlemlendiği süreç, aynı zamanda Samsung tarafından da kapsamlı bir biçimde yapılmaya başlandı.

Samsung yeni ürün geliştirme sürecine bununla birlikte çok katmanlı güvenlik önlemleri protokolünü de eklediğini duyurdu. Bu kapsamda Samsung’un ilk etapta  donanım sağlamlığına odaklanarak ürünlerin tasarımından materyallerin seçimine her detayı ilgilendiren sıkı uygulamaları devreye aldığı ifade ediliyor. İkinci katmanda ise, geliştirilmiş yazılım algoritmaların donanıma dayalı önlemleri daha da güçlendirdiği ifade ediliyor. Yazılım algoritmalarının pil şarjı için genel sıcaklık düzeyleri, elektrik akımı seviyeleri ve sürelerini takip ederek ürünün güvenli çalışmasını sağladığı dile getiriliyor.

Samsung ayrıca yeni ürün geliştirme süreçlerinde tam güvenliği sağlamak üzere; bağımsız danışmanlar, akademisyenler ve araştırmacılardan oluşan Pil Danışma Kurulu oluşturduğunu duyurdu. Kurulda yer alan isimler arasında Cambridge Üniversitesi Kimya Profesörü Clare Grey, Berkeley Üniversitesi Materyal Bilimi ve Mühendislik Bölümü Profesörü Gerbrand Ceder, Stanford Üniversitesi Materyal Bilimi ve Mühendislik Bölümü Profesörü Yi Cui gibi alanının en uzman isimleri yer alıyor.