reklamı kapat

POPÜLER

San Francisco Havaalanı’ndan anlamlı uygulama

San Fransisco Havaalanı, görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak bir uygulamaya imza atmaya hazırlanıyor. Mobil cihazlar için yön bulma uygulamaları geliştiren Indoo.rs ile ortak çalışan San Fransisco International, Bluetooth destekli bir yön bulma uygulaması çıkaracak. Görme engelli yolcular, telefonlarından söz konusu uygulamayı kullanarak, kimsenin yardımına muhtaç kalmadan havaalanında özgürce dolaşabilecek.

Yolcular, havaalanında bulunan 500 adet vericinin telefonlarına gönderdiği sinyaller sayesinde, yakınlarında bulunan market, ATM, danışma ve uçuş noktası gibi yerlere sorunsuz ulaşabilecek. Sinyaller, havaalanının çeşitli noktalarına yerleştirilen “beacon” adındaki ufak vericiler tarafından gönderilecek. Beacon sistemi, Apple’ın Voiceover teknolojisini kullanarak, yolcular herhangi bir kontrol noktasına yakınlaştığında uyarı verecek.

Uygulama, öncelikle iOS destekli cihazlara gelecek. Ancak ilerleyen zamanlarda Android’li cihazların da rehber uygulamasından nasibini alması bekleniyor. Indoo.rs, uygulamanın en geç ekim ayı itibarıyla kullanıma sunulacağını açıklamış durumda. Umarız diğer birçok havaalanı da benzer uygulamaları hayata geçirir.

YORUMLAR