reklamı kapat

POPÜLER

Sanal Gerçeklik Rehberi

oculus-rift-ana

OCULUS RIFT

FİNAL ÜRÜNE DOĞRU
ASLINDA HER ŞEY DAHA GELİŞMİŞ OYUN DENEYİMİ İÇİN BAŞLAMIŞTI. PROJE BÜYÜDÜKÇE OYUNDAN ÇOK DAHA FAZLASININ YAPILABİLECEĞİ ANLAŞILDI
Oculus Rift tüm sanal gerçeklik gözlükleri arasında belki de en ünlü ve popüler olan cihaz. Kickstarter’dan topladığı 2,4 milyon doları aşkın desteği arkasına alarak dikkatleri üzerine toplayan firma, Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındıktan sonra ününe ün katmış oldu. Bu zamana kadar en fazla uygulama geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü olarak karşımıza çıkan Oculus Rift, şu ana kadar uygulama geliştiricilere özel iki prototipini satışa sundu ve 100 bini aşkın sipariş aldı. Henüz son kullanıcılara yönelik bir modeli bulunmayan Oculus Rift’in geliştirilen üçüncü nesil ve en yetenekli prototipi, Crescent Bay kod adıyla geçtiğimiz ay gerçekleştirilen geliştiriciler konferansında tanıtıldı.
oculus-rift-01
Crescent Bay, daha önce geliştiriciler için satışa sunulan prototiplerde bulunmayan ve başlığı tamamen çevreleyen sensörler sayesinde 360 derece hareket takibi, kulaklık ve geliştirilmiş ergonomi gibi özelliklere sahip. 3D Ses Teknolojisi ile Daha Derin Gerçeklik 300 gr ağırlığındaki bir önceki prototipten çok daha hafif olduğu belirtilen Crescent Bay, dahili kulaklığı ve Maryland Üniversitesi ile ortak geliştirdiği lisanslı RealSpace3D ses teknolojisi sayesinde üç boyutlu hi-fi ses konusunda da ön plana çıkarak daha derin bir sanal gerçeklik deneyimi yaşatmayı planlıyor. İlk prototipinde 1280×800 piksel, ikinci ve halihazırda geliştiricilere sunulan prototipinde 1920×1080 piksel çözünürlüğe ulaşan firma, henüz net bir açıklamada bulunmamakla birlikte Crescent Bay prototipinde bu çözünürlüğün çok daha üzerine çıktığını belirtiyor.

Geliştirilen son prototipin, detaylı teknik özelliklerinin tanıtım sırasında açıklanmaması ve daha önceki prototiplerde olduğunun aksine geliştiricilere sunulmayabileceğinin belirtilmesi, Crescent Bay’in final ürüne dönüşecek model olduğu iddialarını güçlendiriyor. Önümüzdeki yıl içinde tanıtılması planlanan nihai Oculus Rift modeline en yakın model olduğu da şirket yöneticileri tarafından belirtilmiş durumda.
oculus-rift-02
Uygulama Zengini
Oculus Rift’in gelişim aşamasındaki ilk destekçileri arasında Valve, Epic Games ve Unity gibi dev video oyun şirketleri bulunuyordu. Dolayısıyla daha ilk günden Oculus için zengin oyun dünyasının kapıları ardına kadar açıldı. Halihazırda 400’den fazla uygulama bulunan resmi internet sitesindeki paylaşım sayfası ve riftenabled.com gibi internet siteleri aracılığıyla sürekli olarak büyüyen bir uygulama ağına sahip. Rift için geliştirilen oyun demoları ve farklı uygulamalar bu alanlardan paylaşılarak geliştirilmeye devam ediliyor. Ayrıca Oculus’un kreatif ekibinin tam sürüm Oculus Rift oyunları geliştirmek üzere çalıştığı da ilk defa geliştiriciler konferansında açıklandı. Hareket takibine dayalı kontrol cihazı Leap Motion, Oculus Rift’e uyumlu bir model geliştirerek kullanıcılara her iki teknolojinin de nimetlerinden yararlanma şansı sunuyor. Bu birleşim için yazılım ve donanımında özel değişikliklere giden Leap Motion, sanal gerçeklik gözlüğünü takan kullanıcılara bir yandan etraflarındaki gerçek insan ve objeleri diğer yandan ise gözlükteki görüntüyü görme şansı tanıyor.

Diğer yandan farklı sektörlerden de Oculus Rift odaklı çalışma haberleri geliyor. Uzay araştırmalarını sürdüren astronotları uzay ortamından bir nebze uzaklaştırıp Dünya’daymış hissi verebilmek amacıyla Oculus Rift kullanılmasına yönelik test çalışmaları sürdürülüyor. Diğer yandan Norveç ordusunun Oculus Rift uyumlu tank çalışmasının yanı sıra müzelerde sanat ve tarih deneyimini kat kat artırmayı amaçlayan ve hatta sizi kuş gibi uçurmayı planlayan proje haberleri birbiri ardına geliyor. Oculus Rift CEO’su ise hala en büyük problemlerinin insanların Oculus Rift kullanırken çevrelerindeki eşyaları kırıp dökmekten koruyabilmek olduğunu belirtiyor.

LENS
100 DERECE GÖRÜŞ AÇISI
UYUMLULUK
PC, OS X, LINUX
AĞIRLIK
300 GRAM’DAN AZ