reklamı kapat

POPÜLER

Saniyeler içinde kalıp alan dünyanın ilk dijital masaüstü vakum şekillendiricisi [Video]

3D yazıcılar prototip üretiminde kuşkusuz makerların en büyük yardımcısı. Ancak kalıp üretimi konusunda 3D yazıcılar pek de pratik bir alternatif değil. Günümüz makerlarının yeni gözdesi, vakumla biçimlendirme cihazı Vaquform.

Endüstriyel tasarımcılardan makerlığa gönül vermiş hobicilere kadar herkesin dikkatini çekecek bir ürün olan Vaquform, endüstriyel düzeyde vakumla biçimlendirme teknolojisini masaüstüne getiriyor. Oldukça kompakt bir tasarıma sahip olan Vaquform, basit kullanımıyla da dikkat çekiyor. Seramik ısıtıcılara sahip olan cihazın 9×12 inçlik tabanı pek çok 3D yazıcıdan daha geniş bir alan sunuyor.

Kalıp alma işlemiyle uğraşanlar bilir, oldukça meşakkatli ve zorlayıcı bir işlemdir. Özellikle bu alanda henüz ustalaşmamış olanlar için kalıp oluşturmaya alışmak ve incelikli, mükemmel kalıplar oluşturmak zaman alan bir süreç. Ancak Vaquform için bunu yapmak neredeyse 2 dakika sürüyor. Kalıbı oluşturacak plastiği 63 saniyede ısıtan Vaquform, söz konusu nesnenin üstüne kapatıldığında da saniyeler içinde onun şeklini alıp tüm detaylarıyla kalıbı oluşturuyor. Cihazın üzerinde yer alan LCD panelden plastiğin ısınma aşamasını izlemek ve plastik çeşitlerine göre ayarlamalar yapmak da mümkün oluyor.

Vaquform’un belleğinde önceden programlanmış 8 adet termoplastik yer alıyor. Ayrıca kullanıcının tanımlayabileceği üç adet kişiselleştirilmiş boş alan da mevcut. Polikarbondan EVA’ya kadar pek çok malzemeyi kullanabileceğiniz Vaquform ile sadece kalıp değil, aksesuar ya da kostüm parçaları gibi pek çok alanda ürün oluşturmak mümkün.

Kickstarter’da 645 dolardan başlayan fiyatlarla satılan Vaquform’un kasımda kullanıcılara ulaştırılması bekleniyor. Vaquform’un resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR