reklamı kapat

POPÜLER

İsveçte tasarlanıp İtalya’da üretilmiş bir efsane: Volvo 262C Bertone Coupe

Volvo, 40. yılını geride bırakan efsanesini unutmadı.

Volvo otomobil tarihinde güvenlik teknolojileri ve donanımları olarak birçok ilke imza atmış bir marka. Günümüzde güvenlik denildiğinde ilk akla gelen marka olan İsveç merkezli üretici otomobil tarihinin yanı sıra kendi içerisinde de oldukça etkileyici ilklerle kullanıcıların karşısına çıktı. İşte 262C de Volvo tarihi için bu kadar önemli ve eşsiz bir otomobil. Volvo tarafından üretilmiş ilk premium segment coupe modellerinden olan 262C, İsveçte tasarlanıp İtalya’da üretilmiş klasikler arasında. Aracın tasarım sürecindeyse Alfa Romeo, Lamborghini ve birçok markanın önemli modelinde imzası bulunan Bertone tarafından yürütüldü.


İlk olarak 1977 yılı Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tüm dünyanın karşısına çıkan 262C Bertone Coupe, Volvo’nun 200 Serisi tabanından hayata geçirildi. Tasarım süreci İsviçre’de gerçekleştirilen araç Volvo 260 modelinden yaklaşık 10 milimetre daha alçak olarak tasarlandı. 1978 ile 1981 yılları arasında toplamda 6,622 adetlik üretim rakamıyla hayatına son verilen 262C; Cadillac Eldorado ve Mercedes-Benz 280CE gibi dönemin iddalı rakipleriyle kıyasıya bir mücadele içerisine girdi. Üretim sürecinde PSA grubu tarafından sağlanan; 140 beygir güç üreten 2.7 litrelik V6 ve 136 beygir güç üreten 2.9 litrelik motorlarla sunulan 262C Bertone Coupe için Volvo mühendisleri tarafından yapılan motor geliştirmesiyle toplamda 150 kilogram daha hafif bir yapıya büründürüldü. İç tasarımıyla da dönemini birebir yansıtan bir otomobil buradaki detaylarıyla da sınırlı üretim hayatı boyunca sınıfının en önemli otomobillerinden oldu.


9 Mart‘ta kapılarını açan ve halen devam etmekte olan Cenevre Otomobil Fuarı 2017 ile birlikte 40 yıllık bir zamanı geride bırakan 262C Bertone Coupe ilk lüks segment coupe modellerden biri olmasının yanı sıra üretiminin Torino‘da yapılmasıyla da Volvo tarihinde önemli bir yerde konumlanıyor. Dönemin marka CEO’su Pehr G Gyllenhammar tarafından da bireysel olarak kullanılan araç Volvo müzesinin de daimi üyeleri arasında. Volvo’nun resmi sitesinden de tarihinde önemli bir yer edinen 262C’yi unutmadığı günümüzde, geçmişte tasarlanan araçların nitelikleri çok daha anlamlı gözüküyor.