reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Şarj olmayan şarjlı pil nasıl kurtarılır? [Video]

Artık birçok kullanıcı elektronik ürünlerde şarjlı pil kullanıyor. Tekrardan şarj edilebiliyor olmalarıyla büyük maddi tasarruf sağlayan bu piller, bazen şarj olmama gibi sorunlar yaşatabiliyor. Ancak bunu düzeltecek çok basit bir çözüm yolu bulunuyor.

Advertisement

Artık şarj olmayan şarjlı pilleri kurtarmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Bunu göstermek için kısa bir video hazırlayan Lenvid kanalı, bu basit süreci anlatıyor. Elinizdeki pili kurtarmak için iki farklı şeye ihtiyacınız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi herkesin evinde olan metal bir maşa ve tamamen doldurulmuş sağlam bir pil. Bundan sonra ise yapmanız gereken tek şey şarj olmayan pilin negatif tarafıyla tamamen dolu pilin negatif tarafını bir araya getirip metal maşa ile tutmak. İki pili de bu konumda sadece 30 saniye tutmanın yeterli olduğunu belirten kanal, bu tekniğin çoğu zaman işe yaradığını belirtiyor. Bazı kötü durumdaki şarjlı pillerin ise bu şekilde dahi hayata döndürülemediği belirtiyor.

Elinizdeki şarjlı pil çalışmıyor diye hemen atmayın

Videoda gösterilen teknik gerçekten oldukça kolay görünüyor. Kişilere zarar verme gibi bir riski de bulunmayan süreç, AA yanında AAA pillerde de aktif olarak kullanılabiliyor. Bu noktada belirtmeden de geçmeyelim. Şarj edilebilir pil de alsanız lityum iyon pil de alsanız mutlaka kaliteli seçenekleri tercih edin. Ufak bir tasarruf yüzünden ne pahalı elektronik ürününüzden ne de sağlığınızdan olmayın.

Video