reklamı kapat

POPÜLER

Savaşın yıldıramadığı bir otomobil tutkununun etkileyici hikayesi [Video]

Küçük bir hayalle yıllarınızı verip oluşturduğunuz bir koleksiyon bir anda elinizden kayıp giderse ne yapardınız?

İnsanlık tarihi iki tanesi büyük nitelikte olmakla birlikte dönem dönem yaşanan birçok savaşın yaşandığı olaylarla sık sık karşı karşıya kaldı ve maalesef kalmaya da devam ediyor. Bölgesel yönetim veya devletlerin karşı karşıya geldiği bu olaylarda sayısız insan hayatını kaybederken bir o kadarının da kaderi değişiyor. Savaş madalyonunun bir tarafında can kayıpları diğer tarafındaysa kültür ve değer kayıpları var. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan savaşlarda zarar gören ve yok olan tarihi eserler bahsetmeye çalıştığımız örneklerin başında geliyor. Yakın geçmiş olarak nitelendirebileceğimiz İkinci Dünya Savaşı‘nda yağmalanan ve çalışan tarihi eserlerin tekrar ortaya çıkartılması ve sahiplerine iadesi için savaşın sonlarına doğru özel ekiplerin bile kurulduğu tarihin tozlu sayfalarında karşılaştığımız detaylar arasında.


Günümüzde bizim de içerisine bulunduğumuz coğrafyada, komşumuz Suriye içerisinde yaşanan iç savaşta sayısız insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan evlerinden ayrılmak zorunda kalarak mülteci durumuna düştü. Kısacası savaş yine kendi mağduriyetini yarattı. Bizim bu yaşananlar içerisinde sizlerle buluşturacağımız hikaye son günlerde sosyal medyada da tek kare fotoğrafla gündeme gelen Mohammed Mohiedin Anis‘in hikayesi. Savaştan zarar gören ve neredeyse yıkılmak üzere olan evinin içerisinde sağlam kalan plağını dinlerkenki fotoğrafıyla sosyal medyada gündeme gelen Anis, aslında bir klasik otomobil tutkunu. Bu tutkusunu hayatının ileriki döneminde koleksiyonerlik seviyesine kadar getiren Anis, Suriye’nin ilk klasik otomobil müzesini açma hayaliyle otomobilleri toplamaya ve restore etmeye savaşın patlak verdiği döneme kadar büyük bir sabırla devam etmiş.


Anis’in 40‘lı ve 50‘lili yıllarda dönemin ikonik haline gelmiş ve artık bir sanat eseri değerine yükselen ve 30 otomobilden oluşan koleksiyonu içerisinde Volkswagen Thing, 1955 Buick Super, 1949 Hudson Commodor, 1957 Mercury Montclair, 1958 Chevrolet Apache, Citroen 2CV, Plymouth, Buick ve Cadillac gibi döneminin en önemli otomobilleri yer alıyormuş. Anis, ileriki süreçte iki taraf arasında ateşkesin sağlanmasının ardından terk etmek zorunda kaldığı Halep‘teki evine dönmüş. Eve döndüğünde yıllardır hayalini kurduğu müze için biriktirdiği otomobillerini kontrol eden Anis, 30 otomobilden sadece 13 tanesinin geriye kaldığı bir manzarayla karşı karşıya kalmış. Bilgilere göre geriye kalan 7 otomobile polis el koyarken 10 tanesinin tamamen kullanılamaz hale geldiği veya kaybolduğu belirlenmiş. Savaş sırasında bazı askerlerin ağır silahları otomobillerin üzerine yerleştirmek isteği de Anis’in komşuları tarafından engellenmiş.


Suriyeli bir otomobil tutkunu ve ülkesinin ilk klasik otomobil müzesini açma hayaliyle yaşayan Mohammed Mohiedin Anis’in büyük emek vererek oluşturduğu koleksiyonundan geriye kullanılamaz halde olanlarla birlikte üçte birlik bir bölüm kaldı. Elinde olan klasik otomobillerine satın alma teklifi geldiğini ve bunu kabul etmediğini belirten Anis, bu düşüncenin aksine geriye kalan otomobilleri tekrar restore edip fırsat bulursa tekrar genişletmek istediğini belirtiyor. Yaşadığı onca sıkıntıya, yıllarını verdiği otomobillerin geldiği bu noktaya rağmen; “Hayat şu anda çok zor lakin umudumuzu asla kaybetmemeliyiz.” diyen 70 yaşındaki bu adam tüm dünyaya umudun, dünya üzerindeki en güçlü silahtan bile daha güçlü olduğunu kanıtlıyor. Sonuçta herşey bir hayalle başlar öyle değil mi? Bol şans Anis…

VİDEO