reklamı kapat

POPÜLER

Seagate FreeAgent Go

EVİN YOLU TUTULUR
Evet, önceden amaç yalnızca bir harici disk satın almakken, masanın üzerinde durup verileri güvende tutacak bir kasa ihtiyacı duyulurken, şimdi aynı zamanda onun taşınabilme olanağının bilinmesi her şeyi değiştirmiştir. O yanıp tutuşulan ‘kocaman’ harici diske sırt çevrilir ve taşınabilir olan cebe atılarak evin yolu tutulur. Tamam, RPM hızı diğerine göre biraz düşüktür; diğeri 7200 RPM’se, bu 5400’dür. Fakat şık bir görünüm sunar, inceliği ve hafifliği ile cepte de kolayca taşınabilir üstelik. Sessiz ve derinden çalışır, veri transferi sırasında hiç şikayet etmez, yarı yolda bırakmaz. Ha, bir sorun mu çıkarttı; firması tarafından 5 yıla kadar garantilidir, onunla hemen ilgilenir ve tekrar ayağa kaldırırlar. Çalışmaya devam eder; ihtiyaç duyulduğu sürece çalışır, yapabileceği bir işi yoksa dinlenme moduna geçer hemen. Çünkü çevreye de duyarlıdır, enerji tasarrufunu göz önünde bulundurur her zaman.

DAHA BİTMEDİ…
Windows XP’nin ve Vista’nın yüklü olduğu tüm bilgisayarlarla dosttur, onlarla USB çıkışı aracılığı ile iletişime açıktır her zaman. Kolayca senkronize edilebilir, belirtilen gün ve saattlerde otomatik yedekleme yapar, ihtiyatı elden bırakmaz. Ayrıca, verileri yedeklemekle kalmaz, onlara birer şifre de atayabilir; özel yazılımı ile buna da imkan tanır; zira verilerin yabancı ellere geçmesini istemez. Bu duyarlılık kendisinde olduğu gibi, kendisinden büyük olan 7200 RPM’lik harici diskte de vardır. Tamam, o biraz ağırdır, taşınamıyordur ama taşınmak için de yapılmamıştır zaten; kaya gibidir, sağlamdır. Kendisi siyah, gümüş, mavi ve kırmızı renk seçeneklerine sahipken, diğerinin tek rengi vardır. Gümüş renklidir diğeri. Fakat her ne kadar renk farkları olsa da, aynı amaç için hizmet ederler, aynı fabrikanın elinden çıkmadırlar, aynı adı taşırlar. Seagate tarafından ‘FreeAgent’ denilmiştir onlara; birine ‘Go’ lakabı takılmıştır sonra, taşınabilir olduğu için. Diğeri ise ‘Desk’tir. Masa üzerinde beklemektir görevi, Go’nun aksine. Biri giderken, biri beklemelidir.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Go, rahatça taşınabilir olduğu kadar, kullanım kolaylığı da sunuyor, sessiz çalışıyor ve şık bir görünüm sunuyor.

EKSİLER
Yazılım yükleme süresinin biraz uzun olması can sıkıcı olabiliyor.

SONUÇ
Seagate tarafından FreeAgent serisi altında yer verilen Go, taşınabilir harici disk arayanlar için ideal bir disk. Masa üzeri kullanım içinse, 7200 RPM’lik FreeAgent Desk’i tercih edebilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Disk Boyutu
• 500 GB

Dönüş Hızı

• 5400 RPM

Ön Bellek
• 8 MB

Bağlantılar

• USB 2.0

Boyutlar

• 12.5 x 80 x 130 mm

Ağırlık
• 160 gram

Desteklediği İşletim Sistemi
• Windows XP
• Windows Vista

YORUMLAR