reklamı kapat

POPÜLER

SEAT’tan menzil değeriyle dikkat çeken elektrikli otomobil prototipi

SEAT, test süreci için sınırlı sayıda üreteceğini açıkladığı eMii ile gelecekte şehir içi için önemli bir opsiyon olmak istiyor.

Devam etmekte olan Mobil Dünya Kongresi‘nde bilişim ve mobil cihaz teknolojilerinin yanı sıra otomobil dünyasıyla ilgili yeniliklerle de karşılaşmıyor değiliz. Organizasyon kapsamında kullanıcılarla buluşan SEAT, A segmentinde satışa sunduğu Mii modelinin tamamen elektrikli versiyonuyla tüm dünyanın karşısına çıktı. Barselona’da düzenlenen etkinlikte karşımıza çıkan eMii, aynı segmentte Volkswagen tarafından sunulan Up modelinden izleri taşırken kendi karakteristik farklarını da ortaya koymayı ihmal etmiyor. Tamamen şehir içi kullanım felsefesi üzerine geliştirilen modelin teknik değerleriyse hiçte küçüksenecek türden değil.


Henüz prototip haliyle karşımızda duran eMii’de 81 beygir güç ve 210 Nm tork üreten elektrik motoru görev yapıyor. Üzerinde 18,7 kWh‘lık lityum-iyon bataryanın kullanıldığı aracın sunduğu maksimum menzil değeriyse 160 kilometre civarında ki bu değerin şehir içi kullanım için ideal olduğunu da belirtmekte fayda var. 0’dan 100’e hızlanmasını 11,3 saniyede tamamlayan eMii’nin erişebildiği maksimum sürat değeri saatte 128 kilometre. SEAT, eMii’nin 40 kW‘lık sistemle 30 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 batarya doluluğuna erişebildiğinin de altını çiziyor.


SEAT’ın Barselona’da bulunan araştırma tesisinde geliştireceği eMii’den şimdilik 10 adet üretileceği açıklanırken satışa sunulacağı tarihle alakalı herhangi bir bilgi paylaşılmadı. SEAT’ın elektrikli otomobil geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan marka patronu Luca De Meo, ilk elektrikli modellerini 2019 yılında piyasaya sunmak istediklerini ve plandaki ilk modelin eMii olmayacağını ifade etti. Volkswagen grubundaki elektrikli otomobil hareketliliği diğer markalarda olduğu gibi 2020’nin ardından hız kazanacak gibi gözüküyor.