reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil satışları 2021

Seçenekler artarken elektrikli otomobil modellerinin küresel çapta satışları ne durumda?

 - Güncelleme: 08 Mart 2022 23:09

Elektrikli otomobil satışları küresel bazda yükselmeye devam ederken, artan modellerle birlikte yükselişte ivme daha hızlı olabilir.

Elektrikli otomobiller geride bıraktığımız her gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Markaların kısa vadedeki tüm planlama ve yatırımlarını şekillendirdiği dönüşüm süreci, model bazındaki çeşitliliği artırma tarafında da gelişmeleri beraberinde getiriyor. Son üç yıllık periyoda bakıldığında kademeli olarak yükseliş yakalayan elektrikli otomobil segmentindeki araçlar, 2021’de de adım adım gelişinin mesajını vermeye devam ediyor. 2020’ye göre payını ikiye katlayan satışların ışığında, küresel çapta ilk kez yüzde 5’i aşan bir pay karşımıza çıkıyor. Yüzde 3,1’lik payın 6,2’ye tırmandığı tabloya en büyük etkiyi yine Tesla’nın yaptığı görülüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil satışlarında büyük grupların etkisi de dikkat çekiyor

Jato Dynamics tarafından 45 farklı pazarın değerlendirmeye alındığı küresel satış tablosundaki yükseliş, elektrikli araçların kendi içerisinde büyük bir sıçrama olarak görülse de genel tabloda hala çok ufak bir paya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Tesla’nın yüzde 21 gibi önemli bir oran ile liderliği kimseye bırakmadığı 4,2 milyon adetlik toplam satışlarda, köklü isimlerin oluşturduğu gruplar da artık “geliyoruz” mesajlarını veriyor. Bu noktada özellikle Fiat-Chrysler ile Peugeot-Citroen gruplarının birleşmesinden doğan Stellantis ile birlikte Volkswagen Grubu’nu ön planda tutmak mümkün. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarının 2021 yılında elektrikli modellere ilgi konusunda yavaş yavaş öne çıkışı da dikkat çekiyor. Türkiye’nin 2021 rakamları da kendi içerisinde önemli yükseliş değerleri barındırıyor. 2020 yılında 844 adetlik satış yakalayarak pazarın yüzde 0,1’ini oluşturan elektrikli modeller, 2021’de adedini 2.846’ya çıkarttı. Buna karşın elektrikli otomobillerin satış payı Türkiye’de hala yüzde 1’in altında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Togg Sedan Amerika’da son haliyle görücüye çıktı