reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil satışları içten yanmalı rakiplerine oranla ne durumda?

Jato Dynamics tarafından açıklanan rakamlar, elektrikli otomobil piyasasının kendi içerisinde ivmelenmesine rağmen beklenen eğriyi göstermediğine işaret ediyor.

Son birkaç yılı baz aldığımızda otomobil dünyasının en yüksek trendi olarak elektrikli modelleri zirveye yazmak hiç de zor değil. Şu aşamada her ne kadar Uzak Doğu merkezli olarak çeşitlilik gösterse de BMW, Volkswagen, Mercedes ve Jaguar gibi markalar üzerinden bu trendin Avrupa’da da kendisine yer açmaya başladığını görebiliyoruz. Kağıt üzerindeki örneklere baktığımızda yükseliş eğiliminde olduğunu düşüneceğimiz elektrikli otomobiller, 2019’un raporlarında hala geleneksellere oranla büyük oranda geride kalmış durumda. Jato tarafından paylaşılan önemli verilere baktığımızda bu yılın ilk yarısı için yüzde 91’e yüzde 9 olacak şekilde ezici bir üstünlük payı karşımıza çıkıyor.

Elektrikli otomobil pazarı geçtiğimiz dönemlere göre yükselişte

Toplamda 52 farklı pazarın ve binek araç segmentinin baz alındığı rakamlar günümüz itibarıyla negatif görülse de büyük resme bakıldığında kendi içerisinde iyileşme olduğu atlanılmamalı. Kendi içerisindeki ivmelenmesini yüzde 36 oranında iyileştiren elektrikli modellere karşı, yüzde 5 kan kaybı yaşamış geleneksel yapılı araç piyasasının varlığı dikkat çekiyor. “Peki kendi içerisinde yükselişte olan piyasanın bu hızı yeterli mi?” sorusu için pek çok kişi gibi bizim cevabımız da maalesef olumlu yönde olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son yıllardaki gerek üreticiler gerekse ülke politikalarını düşündüğümüzde satış paydasının hala beklenen seviyede olmadığını görüyoruz. Özellikle, kendi içerisinde elektrikle ilgili ciddi gelişimler yapan Çin pazarınında dahi fosil yakıtlı araçların yüzde 92‘lik pazarı elinde tutuyor olması da üzerinde konuşulması gerekenler arasında. Küresel üreticilerin önümüzdeki yıl daha aktif şekilde rol alacağı pazarda, tüketici eğilimlerinin değişimi için 2020’nin ikinci yarı verileri şüphesiz daha kayda değer olacak.