reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

İlgi artıyor; Türkiye’de 2021 yılının ilk yarısında kaç adet elektrikli otomobil satıldı?

Geçtiğimiz yıla göre radikal artışlara sahne olan elektrikli otomobil satışları, geçiş sürecinin ana oyuncusu olan hibrid segmentinde de hissediliyor.

Avrupa’da git gide satış adetleri artan elektrikli modeller, özellikle Norveç gibi Kuzey bölgelerinde geleneksel motorlu araçları ilk kez geride bıraktığı günleri yaşıyor. Türkiye pazar şimdilik dış dinamiklerle karşılaştırılamayacak seviyelerde olsa da, kademeli olarak yükselişin olduğu da bir gerçek. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği tarafından dönemsel olarak yayınlanan satış rakamları, 2021’in ilk yarısı odağındaki yeni raporla ilginin arttığını ortaya koyuyor. Raporda, 2021 yılının ilk 6 ayında satılan elektrikli otomobil sayısının 2020 yılının tümünden daha fazla sayıya ulaşması umut vadediyor. 2020 yılının ilk 6 ayında 173 adet olan elektrikli otomobil satışı, bu yılın ilk 6 ayında ise 894 adet olarak karşımıza çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil satışlarında paralel ithalat etkisi

Elektrikli otomobil pazarındaki satışın şimdilik belirli çerçevede kalmasının arkasında, üreticilerin modellerini henüz getirmeme stratejileri de yatıyor. Geçtiğimiz ay içerisinde pazara giren yeni Opel Mokka ailesinin elektrikli versiyonunun 2022 içerisinde getirilecek olmasının, rakip markalar için de adımları hızlandıracak bir ortam yaratması bekleniyor. Hyundai Kona Electric ve Volkswagen ID.3 gibi modeller ise paralel ithalat yöntemiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Nitekim kullanıcı odağındaki ilgi artışıyla birlikte 2021’in ilk yarısında paralel ithalat yöntemi ile getirilen elektrikli otomobillerin satış rakamlarının ilk kez resmi distribütör satışlarını geçtiğine şahit oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hibrid otomobil satışlarında da rekor

Açıklanan raporda hibrid otomobil satış rakamları da dikkat çekiyor. Rekor niteliğinde seviyelerin kayıtlara geçtiği dönem içerisinde 11.851 adetlik satış masada karşımıza çıkıyor. 2020 yılının ilk 6 ayında ise bu rakam 4.698 adetle sınırlı kalmıştı. Bu segmentteki satışlarda Toyota’nın kesin bir liderliği var. Corolla Hybrid 9.667 adetlik satışla zirveye otururken, CH-R Hybrid ise 1.566 adetle kardeşini takip etti. Elektrikli modellerde ise Porsche Taycan ve Mercedes EQC’nin rakiplerine oranla bariz üstünlüğü şu aşamada ön plana çıkıyor.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın