reklamı kapat

POPÜLER

selfie çubuğu

Selfie çubuğu kullanana hapis cezası

Selfie çılgınlığı azalmak bir yana, her geçen gün popülerliğini artırıyor. Akıllı telefon üreticileri bile sırf bunun için arka kamera kalitesinde ön kameraya sahip telefonlar çıkarıyor. Yine de birçok insan, bu işin alternatif yöntemlerinden biri olan selfie çubuğundan vazgeçmiyor.

Ancak görünüşe bakılırsa artık bu tuhaf cihazları kullanmak eskisi kadar eğlenceli olmayacak. Bundan sonra Güney Kore’de “sertifikasız” selfie çubuğu kullanmak 30 bin dolara kadar para cezası, kimi durumlarda ise 3 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanacak.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan karar, Bluetooth destekli modelleri kapsıyor. Söz konusu cihazlar, iki cihaz arasında kablosuz veri aktarımı için radyo dalgaları kullanıyor. Dolayısıyla bu cihazlar da birer aksesuar olarak değil, “iletişim aracı” olarak tanımlanıyor. Diğer cihazlarla aynı radyo frekansını kullanarak iletişim bozukluğuna sebep olmamaları için selfie çubuklarının da test edilip onaylanması gerekiyor.

Selfie çubuğu yüzünden hapse girmek, kulağa her ne kadar komik gelse de Güney Kore Hükümeti sonuç olarak böyle bir karar almış durumda. Söz konusu karar en çok da fotoğraf delisi turistleri etkileyeceğe benziyor.