reklamı kapat

POPÜLER

Selfie çubuğuna dönüşen iPhone kılıfı Çinlilerin gazabına uğradı

Bir süre önce selfie tutkunlarının işini kolaylaştırmayı amaçlayan Stikbox duyurulmuştu. Kickstarter’da fon toplayan proje Çinliler tarafından kopyalandı.

Stikbox, iPhone kullanıcılarının selfie çubuğu taşıma derdine son veriyordu. İhtiyaç duyulan her şeyi bir iPhone kabına sığdıran sistem kısa sürede büyük ilgi görmüştü. Bu projenin hayata geçirilmesi için 40 bin dolar toplanmıştı. Ürünün de 47 dolara satışa çıkartılması planlanıyordu. Her şeyin sahtesini üretmesiyle meşhur olan Çinliler bu kabın 8 dolarlık bir versiyonunu satışa sundu.

Girişimci Yekutiel Sherman da bu duruma hazırlıksız yakalandı. Kickstarter projesinin ardından ürünün kopyalarının piyasaya sürülmesi yatırımcıları kızdırdı. 929 kişi geri adım atarken, katılımcılar geri ödeme talep etmeye başladı. Sherman fikrinin kopyalanmasıyla binlerce dolarlık kayıp yaşıyor. Sherman’ın başarısızlığını da farklı yorumlarla hedef almaya başladı. Yaşananlar ardından “Kopyacıların istediğinin iki katını talep ediyorsun. Üstelik son ürünün onlarınkinden iyi olacağına da inanmıyorum.” tarzındaki yorumlar öne çıkıyor. Çinlilerin bu ürünü bir hafta gibi rekor bir zamanda kopyalamayı başarması da büyük şaşkınlık yarattı.