reklamı kapat

POPÜLER

Sıkı tutunun, Google yeni güncellemeyle Gmail’i tepetaklak etmeye hazırlanıyor

Gmail, Drive ve Maps gibi yaygınlıkla kullanılan hizmetlerini ücretsiz sunan Google‘ın bu tavrı kullanıcılarına değer verdiğini düşündürse de, bize hiç danışmadan iki dakikada bir değişiklik yapması artık hepimizi bezdirmeye başladı. Geçtiğimiz dönemde kullanıcılarına hiç sormadan Reader’ı elimizden alan, YouTube düzenini tepetaklak eden Google, şimdi de Gmail’e bir hayli büyük ve (geçmiş tecrübeleri baz alırsak) bizi sinir etme olasılığı yüksek olan bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor.


Görselin üzerine tıklayarak tam ekran görüntüleyebilirsiniz.
10 yıl önce kullanıma sunulan ve bu süre zarfında getirdiği güncellemelerde genellikle muhafazakar davranan Gmail hizmeti, devrimsel bir değişiklik geçirecek gibi görünüyor. Geek‘in ulaştığı ekran görüntüleri, Google’ın Gmail’i ekran boyutlarının çeşitliliğini düşünerek tasarladığını ortaya koyuyor. Menü ağacıyla birlikte sohbet uygulaması Hangouts, Google Belgeler uygulamasındakine benzer şekilde üst menü çubuğuna taşınmış. Ekranın sağ alt köşesine yeni mesaj oluşturmak ve taslak kaydetmek için çeşitli kısayollar eklenmiş. Şu an kullanımda olan yıldızlama seçeneği kaldırılarak yerine iğneyle tutturma seçeneği eklenmiş.


Görselin üzerine tıklayarak tam ekran görüntüleyebilirsiniz.
Geek’in de belirttiği üzere sızan görüntülerdeki her ayrıntı nihai sürümde yer almayabilir, üstelik bu güncellemenin genel kullanıma ne zaman çıkacağına ilişkin bir bilgi de henüz yok. Ancak Gmail arayüzünü tepeden tırnağa yenileyen yaklaşımın pek çok kullanıcı tarafından pek hoş karşılanmayacağına şüphe yok diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl mesaj düzenleme kutusuna getirilen ufak tefek değişiklikler ve yeni filtreleme seçenekleri dahi büyük tepki almışken Google’ın bu kadar büyük bir değişiklik yapmayı planlıyor olması şaşırtıcı. Tabii Gmail’den başka gidecek yerimiz yokken, yeniliklere alışmak dışında yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığının bilincinde olması da Google’ın bu tavrına katkıda bulunmuştur.


Görselin üzerine tıklayarak tam ekran görüntüleyebilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sıkı tutunun, Google yeni güncellemeyle Gmail’i tepetaklak etmeye hazırlanıyor” için 7 cevap

 1. Emre Uludağ dedi ki:

  Google yapıyor. Geliştiriyorlar. 🙂

 2. wad dedi ki:

  google ‘ı hala “iyi” olarak tanımlayacaklar ancak saf olabilir.

 3. Ozan dedi ki:

  Beğenmeyen google çakması yandexe gitsin. Taraflı bi yazı olmuş sanki. “Ancak Gmail arayüzünü tepeden tırnağa yenileyen yaklaşımın pek çok kullanıcı tarafından pek hoş karşılanmayacağına şüphe yok diyebiliriz.” yerine ilerde ne olacağını göreceğiz denebilirdi. Bilmiyorum bana öyle gelmiş de olabilir.

 4. Can Eğridere dedi ki:

  Bir hayli karmaşık durumdaki güncel arayüz bu şekilde yenilenerek daha kullanışlı bir hale gelmiş görünüyor. Eski ve günümüz mail kullanım amaçlarına uygun olmayan ve kullanıcıları da yeni mail kullanım düsturlarına adapte edemeyen GMail yerine, daha çok “to-do list” ve “conversation” havasındaki arayüzlere geçmek çok isabetli bir karar.

  Bence, mail ile iletişim de artık faks kadar eski bir teknoloji. Bu kullanıcı deneyimi umarım tüm mail aplikasyonlarına da örnek olur da, bu konuda çağ atlamayı başarabiliriz.

 5. Fuat dedi ki:

  yeni arayüzü şahsen beğendim. zevk meselesi olmakla beraber alışkanlığı olan insanların hoşuna gitmeyebilir ama Google değiştirdiyse mutlaka bir avantaj görmüştür.

 6. Murat Ozkoroglu dedi ki:

  Hakikaten neden Gmail disinda gidecek bir yerimiz yok hala?

 7. schizophrenia dedi ki:

  doğmamış çocuğa don biçmek bu olsa gerek.