reklamı kapat

POPÜLER

Sildiğiniz fotoğraflar hala Facebook’ta olabilir

Facebook‘un karnesi, kişisel verilerin gizliliği ve güvenlik konusunda kırıklarla dolu. Ancak görülüyor ki bu konuda pek de bir şey yaptıkları yok. ArsTechnica‘nın yaptığı habere göre, vakti zamanında Facebook’a yüklediğiniz ancak sonradan sildiğiniz fotoğraflar hala Facebook sunucularında olabilir. Bu fotoğraflara doğrudan sizin profilinizde görünmüyor ve profiliniz üzerinden erişilemiyor ancak ilgili fotoğrafların linkine sahip birisi, kullandığı tarayıcının adres çubuğuna bu adresi kopyalayıp enter’a bastığında fotoğrafı görebiliyor. Yani Facebook yalandan bir silme işlemi gerçeklştirmiş oluyor.

2009’dan itibaren silinen çeşitli fotoğrafların linkleriyle denemeler yapan ArsTechnica, direkt linke sahip fotoğrafların büyük bir bölümüne tek tıklamayla ulaşılabildiğini söylüyor. Konuyu ilginç hale getiren şeylerden biri de Facebook’un geçmişte yaptığı bir açıklamayla içerik dağıtım ağı adını verdikleri sistem üzerinde yaptıkları çalışmayla fotoğrafların zamanı geldiğinde silineceğini söylemiş olması. Görülüyor ki sistem halen düzgün çalışmıyor. Normal şartlar altında Facebook’tan sildiğiniz bir fotoğrafın 45 gün içinde silinmiş olması gerekiyor. Facebook sözcüsü tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, fotoğraf silmesiyle ilgili sistemin tamamlanmaya yakın olduğu, yalnızca az sayıda silinmiş fotoğrafa halihazırda erişilebildiğini söylüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sildiğiniz fotoğraflar hala Facebook’ta olabilir” için bir cevap

  1. YAMAN dedi ki:

    İyi de kardeşim konuyu açmışsınız iyi güzel de biz bu 45 gün içinde silinecek olan fotoğraflara nasıl ulaşabiliriz.. benim gibi daha kişi mağdur düşünebiliyomusunuz.. fotoğraflarım daha yeni silindi facebook veri tabanında bu fotoğraflara nasıl ulaşabilirim konuya bi açıklık getirebilirseniz çok sevinirim..