reklamı kapat

POPÜLER

Şimdi Apple Pencil desteğiyle; iPad mini (2019) incelemesi

APPLE PENCIL DESTEĞİ

iPad mini’deki en büyük değişikliklerden biri Apple Pencil desteği. Ancak ne yazık ki yeni Apple Pencil’ı değil eski modeli destekliyor. Bunun en önemli sebebi ise iPad mini’nin tasarımındaki değişmezlik. Yeni Apple Pencil, iPad Pro’nun üzerinde bulunan magnetik kablosuz şarj bölgesinden şarj oluyor. Eski Apple Pencil’ın ise arkasındaki başlık çıkıyor ve tabletin Lightning girişinden şarj ediliyor. Açıkçası bunun çok doğru bir tasarım hamlesi olduğuna inanmıyoruz. Neyse ki eski Apple Pencil’ın kutusundan kablo ile şarj edebilmek adına mini bir aparat çıkıyor. Apple Pencil desteği ise cihazın kullanım alanını hiç olmadığı kadar değiştiriyor. Örneğin bir tasarımcı için iPad mini, eskiz defterinin yerini kolaylıkla alabiliyor. Eskiz kelimesi sizi yanıltmasın, iPad mini ile elbette esaslı tasarımlar da gerçekleştirebilirsiniz rahatlıkla. Bu noktadaki tek dezavantaj belki 7,9 inçlik ekranın küçük kalması olabilir. Tabii bir de yeni nesil iPad Pro gibi Type C ile gelmediği için ikinci bir ekrana bağlanarak çalışma sistemi iPad mini’de yer almıyor. Not almaktan çizim yapmaya pek çok alanda kullanabileceğiniz Apple Pencil desteği büyük bir artı olmuş. Ancak Apple Pencil’ın gelip Smart Keyboard desteğinin gelmemesi bir parça üzdü. Klavye desteği özellikle yazı odaklı işler yapan kullanıcılar için harika bir eklenti olurmuş. Tabii Bluetooth destekli üçüncü parti klavyeler de işinizi rahatlıkla görecektir.

iPad mini aynı zamanda 8 MP arka kamera 7 MP de FaceTime HD kamera ile geliyor. FaceTime kamerayı daha çok kullandık açıkçası. Tabletle fotoğraf çekmek hala bir parça garip geliyor. Ancak iPad mini en azından daha kompakt boyutlara sahip olduğu için diğer modellerdeki kadar kötü görünmüyor. Yeterli ışıkta arka kamera ile iyi kareler yakalamak mümkün. Düşük ışıkta ise performans azalıyor. Ancak cihazın odak noktasının fotoğraf çekimi olmadığı düşünülürse fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın pil yönetimi de beğenimizi kazanan detaylar arasındaydı. Tüm gün kurcaladığımız, çizim yaptığımız, oyun oynadığımız cihaz bizi gün içinde yarı yolda bırakmadı. Ortalama bir kullanımda günü çok rahat çıkarabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Günün sonunda iPad mini sürekli hareket halinde olan kullanıcıları cezbedecek kompakt ve güçlü bir cihaz diyebiliriz. Apple Pencil desteği ise kesinlikle hitap ettiği kitleyi genişletmiş. Diziyse dizi, çizimse çizim, çoklu uygulama desteğiyle destek derken iPad mini 7,9 inçlik ekranına pek çok çözüm sığdırıyor.