reklamı kapat

POPÜLER

Simültane çeviri yapabilen akıllı kulaklık

Farklı ırk ve türlerden olmalarına rağmen herkesin aynı dili konuşup iletişim kurduğu bilim kurgu ve fantastik filmleri bilirsiniz. Veya tüyü bitmemiş Alman askerlerinin bile su gibi İngilizce konuştuğu II. Dünya Savaşı temalı Hollywood filmlerini. İşte o sahneler yakın zamanda gerçek olmak üzere.

Waverly Labs tarafından geliştirilen Pilot isimli çevirmen kulaklık, şimdiye kadar geliştirilen en faydalı giyilebilir ürün olabilir. Simültane tercüme yapabilen kulaklık, yabancı dil engelini tamamen ortadan kaldırmaya geliyor. Şu anda tamamen demek için erken olabilir zira Pilot şimdilik belli başlı dillere destek veriyor ve belli ki biraz daha geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Ancak üzerine gidildiği vakit gerçekten müthiş bir icat.

Kullandığı teknoloji hakkında tam olarak detaylı bilgiler paylaşılmış değil. Ancak en azından çalışma prensibini biliyoruz. Dahili mikrofonuyla sesi algılayan Pilot, önce algıladığı sesleri yazıya çeviriyor. Daha sonra muhtemelen Google ve Microsoft tabanlı online çeviri sitelerini kullanarak iki dil arasında tercüme sağlıyor. Daha sonra bunu yeniden ses çeviren Pilot, çevirdiği kelimeleri kullanıcının kulağına fısıldıyor.

Teoride son derece kolay görünse de pratikteki deneyimi merakla bekliyoruz. Zira akıcı bir diyalog için tüm bu işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Onu da zamanla öğreneceğiz. Kısa bir süre sonra Indiegogo’da yerini alarak fon toplamaya başlayacak olan Pilot kulaklık, bir yıl içinde piyasaya 299 dolar fiyat etiketiyle çıkacak.