reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

“Şişme Mont” ve “G-Class” ilhamlı Mercedes sanat eseri: Project Mondo G

Bugün “Şişme Mont” ilhamlı Mercedes sanat eseri “Project Mondo G” karşımızda yer alıyor. Bu eser Moncler ortaklığının bir sonucu.

Project Mondo G olarak adlandırılan bu sanat enstalasyonu bugün İngiltere’deki Londra Moda Haftası sırasında gerçekleştirilen Moncler “The Art of Genius” defilesi kapsamında tanıtıldı. Moncler’in çok sayıda seçenek sunduğu “Şişme Mont” ilhamının merkezde olduğu Project Mondo G’nin arkasındaki ekip, G-Class SUV’larının düz çizgileri ile şişme montların yumuşak / yuvarlak tasarımları arasındaki zıtlıkları harmanladıklarını belirtiyor. Mercedes yaptığı açıklamada bunun G-Serisi’ni heykele dönüştüren bir “zıtlıklar füzyonu” yarattığını söylüyor. Özellikle lastiklerin çok dikkat çektiği bu çalışmanın üstünde devasa bir fermuar yer alırken, Mercedes’in baş tasarım sorumlusu Gorden Wagener,İki güçlü lüks marka, otomotiv ve moda dünyasını tek bir parçada birleştirerek benzersiz formda yeni bir deneyim sunuyor” açıklamasını yapıyor. Aktarıldığı kadarıyla hazırlanan Project Mondo G enstalasyonu kesinlikle ufak değil. Paylaşılan verilere göre sanat eseri 2,5 ton ağırlığında, 3,4 metre genişliğinde, 2,8 metre yüksekliğinde ve 4,6 metre uzunluğunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz, kısa süre önce de “G-Class” odaklı gerçek planlar ile gündeme gelmişti. Hatırlamak adına Almanya merkezli bir kaynak, 2026 yılında pazara normalden daha ufak boyutlu bir G-Class versiyonu çıkarılacak bilgisini verdi. Adının henüz kesin olmasa da GLG-Class olabileceği iddia edilen bu araç, daha ufak boyutlu olmasıyla çok daha fazla kişiye hitap edebilir, şehir içi kullanımı özelinde daha rahat bir seçenek olabilir. MMA platformunu temel alacağı gelen bilgiler arasında yer alan model, 2026 yılında lanse edilecek olmasına rağmen sadece elektrikli olmayacak. Kaynaklara göre ufak G-Class için tamamen elektrikli yanında içten yanmalı motor seçenekleri de sunulacak.

500 km’ye kadar menzil getireceği iddia edilen aracın arkasındaki itici gücün, Mercedes CEO’su Ola Kallenius olduğunu söylüyor. Aktarıldığı kadarıyla önemli isim, ikonik G-Serisi’nde sunulacak daha kompakt bir versiyonun marka başarısına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor. CEO bundan haklı çünkü mevcut G-Class, çok yüksek fiyatlarına rağmen en çok talep gören Mercedes araçlar arasında olmaya devam ediyor. Bu aracı tüketiciler birçok ülkede ancak uzun süre sıra bekleyerek alabiliyor.

Mercedes sanat eseri gibi bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası