reklamı kapat

POPÜLER

Skoda Kodiaq resmen görücüye çıktı [Video]

Skoda, yeni jenerasyon SUV’si Kodiaq‘ı görkemli bir tören ile tüm dünyaya tanıttı. Bir hayli çekişmeli olan SUV liginde amansız bir mücadeleye girecek olan Skoda Kodiaq bütün detayları ile karşımızda duruyor.

Volkswagen grubunun altında üretim hayatına devam eden Skoda, crossover segmentindeki temsilcisi Yeti’nin üretiminin uzun bir zaman ardından Kodiaq ile tekrar büyükler liginde boy göstermeye hazırlanıyor. Kodiaq “büyük” kavramının karşılığını sonuna kadar veren otomobillerden bir tanesi. 4.700 mm uzunluğa ve 1.882 mm genişliğe ve 1.676 mm uzunluğa sahip olan araç sınıfında rekabet edeceği önemli modellerden daha iyi rakamsal verilere sahip. Sınıfındaki en büyük rakibi olan Santa Fe’den 91 mm daha uzun aks mesafesine sahip olan Kodiaq‘ın yine Volkswagen grubundan aşina olduğumuz MQB platformu üzerine kurulduğunu görüyoruz. Bu kadar fazla değerlere sahip olmasına karşın geliştirilmiş MQB platformu sayesinde Skoda Kodiaq sadece 1.452 kg gibi gerçekten başarılı bir ağırlık seviyesinde.

Araç içindeki multimedya sistemleri, başlangıç donanımda 6,5 inçlik kapasitif dokunmatik ekran ile geliyor. Donanım seviyeleri yükseldikçe ortada konumlandırılan ekran 8 inçe yükseliyor. Kodiaq’ın sistemleri Apple Car Play ve Android Mirror Link platformlarını destekliyor. Kullanıcılar yine kendi seçebilecekleri deri, yarı deri veya Alcantara döşeme seçenekleri ile kendi istedikleri detayları belirleyebilecek.

Skoda Kodiaq, 2 farklı dizel ve 3 farklı benzinli olmak toplamda 5 farklı motor seçeneği ile tüketicilere sunulacak. Aktif silindir teknolojisine sahip olacak motorların yakıt tüketimi açısından da oldukça verimli olması bekleniyor. Dizel motor seçeneklerinde 187 beygir güç 400 Nm tork değerleri göze çarparken benzinli motor seçeneklerinin en üst seviyesindeki değerlerin 150 beygir güç 250 Nm tork olduğunu görüyoruz. Kodiaq’ın benzinli 4×4 seçeneği 6 ileri manuel, dizel 4×4 seçeneği ise 7 ileri DSG şanzıman ile sunuluyor. 4×4 platformunda olan Kodiaq modelleri ön ve arka tarafta elektronik diferansiyel kilidini de barındırıyor.

VİDEO