reklamı kapat

POPÜLER

IBM’in yapay zekası film fragmanı çekti [Video]

IBM tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi Watson yeni yeteneklere kavuşmaya devam ediyor. Watson şimdi de bir sinema filminin fragmanının yapım aşamasında ekibine dahil oldu.

IBM Watson’u yeni yetenekler ile donatmaya devam ediyor. Amerikalı film şirketi 20th Century Fox’un yapay zekalar üzerine çekmiş olduğu gerilim filminin fragmanının yapım aşamasında görev alan Watson bu sayede sinema sektörüne girmiş oldu. Watson’ın ekibe katkısı gerçekten azımsanmayacak düzeyde. Çekim süreci tamamlanan bir filmin 7 ile 20 gün arasında değişen fragman hazırlama süresi, Watson’ın ekibe katılmasının ardından 24 saat gibi kısa sürede tamamlandı. Son olarak gerçek bir editör tarafından elden geçirilen fragman izleyicileri tarafından ilgi ile karşılandı. Morgan adını taşıyan gerilim-bilim kurgu türündeki filmde yapay zekaların kontrolden çıkması konu alınıyor.

IBM’in yapay zekaya sahip simülasyonu olan Watson, 2011 yılında yeteneklerinin test edilmesi amacıyla televizyondaki bir bilgi yarışmasına katılmıştı. Watson, Riziko adlı yarışmada tüm zamanların en çok parasını kazanan Brad Rutter ile en uzun süre şampiyon serisini elinde tutan Ken Jennings’i geçmeyi başararak büyük bir başarı elde etmiş ve yeteneklerini kanıtlamıştı. İki yarışmacı ilk oyunlarında sırasıyla 300 bin ve 200 bin dolar kazanırken Watson, ilk oyununda 1 milyon dolar kazanmıştı.