reklamı kapat

POPÜLER

IBM, süperbilgisayarı Watson’ı sağlık sektörüne taşımak için Apple ile anlaştı

Sağlık alanında büyük bir atılım yapmayı hedefleyen IBM, yapay zekaya sahip süperbilgisayarı Watson’ı sağlık sektörünün hizmetine açmak istiyor. Apple başta olmak üzere birçok firmayla anlaşan IBM, sağlık sektörünün önde gelen isimlerini de bünyesine kattı.

Son zamanlarda sağlık alanına gösterdiği ilgiyle öne çıkan Apple, IBM ile yaptığı bu anlaşmayla gücüne güç katıyor. Şirketin yeni ResearchKit ve HealthKit uygulamalarında bundan böyle Watson’ın da kullanılabileceği dile getiriliyor. Böylece uygulamaların çok daha fazla veriyi analiz edebileceği ve detaylı bir şekilde toplayacağı ifade ediliyor.

50 milyon sağlık kaydına erişim sağlayan Explorys’ı bünyesine katan IBM, böylece analiz için çok daha fazla bilgiye sahip olmuş olacak. Ayrıca tedavi sonrası doktor ve hastalara geri dönüş sağlayan Phytel ile de hem doktor hem de hastalarla ilgili farklı verilere ulaşabilecek.

IBM’in anlaştığı bir diğer firma olan Medtronic ise biyomedikal cihazlar üretiyor. Medtronic, hastaların kullandığı cihazlardan sağlık verileri toplamak istiyor. Toplanan bu veriler ile şirketin gelecekte üreteceği cihazlarla ilgili daha elverişli bilgiler elde etmesi amaçlanıyor. Ortaklık yapılması planlanan başka bir firma ise Johnson & Johnson. Diz ve kalça implantı gerçekleştiren şirketin Watson ile hastaları operasyonlara hazırlayacağı ve iyileşme sürecinde destek olacağı belirtiliyor.

Watson’ın önümüzdeki dönemlerde sağlık sektöründe birçok şirkette kullanılması bekleniyor. Öte yandan verilerin bu şekilde toplanmasının gizlilik ve güvenlik sorunlarına neden olup olmayacağı ise tartışılmaya devam ediyor.