reklamı kapat

POPÜLER

DSLR arayüzünü ve kontrollerini iPad’e taşıyan sistem: Digital Director

14 Nisan 2015

Bu hafta düzenlenen NAB konferansında profesyonellere yönelik olarak Manfrotto’nun tanıttığı Digital Director, kamera kontrollerini ve ayarlarını iPad üzerinden kolayca yapabilmeyi sağlıyor.

Canon ve Nikon makinelerin kablo aracılığıyla iPad’e bağlanmasını sağlayan sistem, böylece Bluetooth nedeniyle oluşabilecek olası bağlantı sorunlarının da önüne geçiyor. Digital Director donanımsal olarak iPad’e bağlanabilmesinin yanı sıra, uygulamasıyla da büyük bir kolaylık sağlıyor. Fotoğrafçıların bildiği üzere çekimler sırasında kadrajın iyi olması çok önemli bir rol oynuyor. Makinenin küçük ekranından görüntünün ne derece iyi olduğunu anlamak ise epey zorlu oluyor. Digital Director tam da bu noktada devreye giriyor ve iPad’in dev ekranında her şeyin daha detaylı bir şekilde görülebilmesini sağlıyor. Kameranın birçok ayarı da (diyafram, pozlama vb.) yine buradan değiştiriliyor.

Söz konusu bağlantı, iPad’in yalnızca ikinci bir ekran olarak kullanılmasını sağlamakla da yetinmiyor. Kaydedilen fotoğraflar üzerindeki son düzenlemeler, tablette bulunan uygulama aracılığıyla yapılabiliyor. Eğer istenirse kendi uygulamasının yanı sıra diğer fotoğraf uygulamalarında da düzenleme yapmak mümkün oluyor. Daha sonrasında düzenlenen fotoğraflar kolayca paylaışılabiliyor. Digital Director yalnızca iPad Air ve iPad Air 2 ile birlikte kullanılabiliyor. Dolayısıyla iPad mini cihazlarını kullanmak maalesef mümkün olmuyor. Haziran ayında piyasaya sürülecek olan cihazın fiyat etiketinin ise 500 dolar olacağı belirtiliyor.

YORUMLAR