reklamı kapat

POPÜLER

Skype’ın sadeleştirilmiş versiyonu geliyor

Özellikle görüntülü konuşma denildiğinde akla gelen ilk alternatiflerden olan Skype internet bağlantısının sıkıntılı olduğu bölgelere özel olarak geliştirilen versiyonuyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Dünya genelinde internet bağlantısında henüz istenen seviyelere ulaşamamış ancak yoğun kullanıcı potansiyeline sahip birçok bölge bulunuyor. Burada yaşayan kullanıcılar genellikle daha eski model Android akıllı telefonları tercih ediyor. Yavaş internetin üzerine bir de oldukça yavaş çalışan cep telefonları eklenince ihtiyaç duyulan birçok uygulamayı kullanmak pek mümkün olmuyor. Bu durumun farkında olan, daha fazla kullanıcıya erişmek isteyen sosyal medya platformları ve uygulama geliştiricileri sadeleştirilmiş versiyonlara yöneliyor. Özellikle Facebook‘un sadeleştirilmiş versiyonuyla beklentileri aştığını ve toplamda 200 milyon kişi tarafından kullanıldığını sizlere duyurmuştuk. Şimdi Skype da kendine benzer bir hedef belirlemiş gibi görünüyor.

İnternet bağlantısı konusunda sıkıntılı bölgelerde kullanılması amaçlanan Skype Lite uygulamasını Microsoft CEO’su Satya Nadella duyurdu. Yeniden elden geçirilen bu uygulama sesli ve görüntülü arama yapmaya imkan sağlıyor. Sadece 13 MB ağırlığındaki Skype Lite eski Android telefonlarda oldukça rahat bir şekilde çalışıyor. Dünya genelinde birçok alanda kullanılma potansiyeli olan Skype Lite’ın ilk olarak Hindistan‘da kullanıma sunulacağı açıklandı. Skype’ın sadeleştirilmiş versiyonunun yakında Google Play Store’a eklenmesi bekleniyor.