reklamı kapat

POPÜLER

Veri tasarrufu yapmak isteyenlere müjde; “Sadeleştirilmiş” Twitter geliyor

Hepimizin yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, Android’e özel bir uygulama için çalışmalara başladı. Twitter Lite sadeleştirilmiş özellikleriyle eski model Android telefonlarda kullanılmak üzere tasarlanıyor.

Dünya geneline baktığımızda daha eski model Android telefonları tercih eden, internet bağlantıları da henüz istenen seviyeye ulaşmamış olan pek çok ülke bulunuyor. İnternetin yavaşlığına bir de eski model telefonların ağırlığı eklenince birçok uygulama kullanılmaz hale geliyor. Kimi zaman ihtiyaç duyulan uygulamaları açmak bile mümkün olmuyor. Durumun farkında olan sosyal medya platformları da uygulamalarının sadeleleştirilmiş versiyonlarını kullanıma sunuyor. Facebook, Facebook Messenger, Skype, Opera ve Line akla gelen ilk alternatifler oluyor. Şimdi bu kervana Twitter da katılıyor.

Bildiğiniz üzere Twitter’ın sadeleştirilmiş bir versiyonu bulunmuyor. Platformu daha rahat kullanabilmek için internet tarayıcınızdan mobile.twitter.com adresine girmeniz gerekiyordu. Sadeleştirilmiş bir uygulamaya cidden ihtiyaç duyulduğunun anlaşılmasıyla Twitter çalışmalara başladı. Twitter Lite ismiyle anılan uygulama internetin kısıtlı olduğu bölgelerde rahatlıkla kullanılabilecek. Aynı zamanda akıllı telefonunuzda da çok yer kaplamayacak. Böylece daha pratik bir kullanım mümkün olacak. Arzu edenler Twitter Lite’ı kullanarak mobil internet kullanımını azaltabilecek.

Paylaşılan ilk bilgilere göre Twitter Lite’ın test süreci Filipinler‘de başlatıldı. Uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz belli değil.