reklamı kapat

POPÜLER

snapdragon

Snapdragon 835’ten güç alan Windows 10’lu bilgisayarlar yolda

Microsoft geçen yıl yaptığı duyuruda Windows’un masaüstü uygulamalarını ARM işlemcilere taşıyacağını belirtmişti. Şimdi ise Windows deneyiminin ARM işlemcilere taşınmasıyla ilgili olarak önemli bir adım atılıyor. Uzun bir süredir hakkında iddialar bulunan Snapdragon 835’li bilgisayarlar ufukta göründü. 

Tayvan’da düzenlenen Computex 2017’de Windows ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft, Windows 10’u ARM işlemciler üzerinde kullanacak ilk iş ortaklarını duyurdu. Buna göre HP, ASUS, ve Lenovo  ilk ARM tabanlı Windows kullanan mobil bilgisayarların geliştiricisi olacak. Qualcomm Snapdragon 835’ten güç alacak olan bilgisayarlar yazılım tarafında Windows 10’un masaüstü sürümündeki uygulamaları çalıştırabilecek. Bu mobil bilgisayarların Photoshop gibi x86 win32 uygulamalarını bile rahatlıkla çalıştırabileceği belirtiliyor. LTE desteğiyle yüksek hızda internet bağlantısı sunacak olan bilgisayarların uzun pil ömrüyle kullanıcıları yarı yolda bırakmayacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

Üç adet firmanın bu bilgisayarlar üzerinde çalıştığı duyurulsa da bu firmaların cihazlarını tam olarak ne zaman piyasaya süreceği Microsoft tarafından açıklanmış değil. Fakat Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un  daha önce yaptığı açıklamada ARM destekli Windows 10’lu cihazların bu yılın 4. çeyreğine kadar çıkmayacağı yönündeki açıklamasını düşünürsek ilk cihazları görebilmemiz için birkaç ay daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

YORUMLAR