reklamı kapat

POPÜLER

Soğuk ve sıcak su arasındaki farkı sesinden ayırt edebilir misiniz? [Video]

İnsanların farkında olmadığı hale yapabildiği, hayatlarını kolaylaştıran birçok şey var. Görünen o ki sesinden sıcak ve soğuk suyu ayırt etmek de insanların gizli süper güçleri arasında yer alıyor.

“Sıcak ve soğuk suyu sadece seslerini duyarak ayırt edebilirsin” denildiğinde birçok insan bunun pek de mümkün olmadığını düşünüyor. Fakat Steve Mould hazırladığı basit bir deneyle bunun gerçek olduğunu ortaya koymayı başarıyor. Deney için birbiriyle tamamen aynı iki kupa ve plastik kap kullanılıyor. Suyu kupadan plastik kaba döktüğü her iki anı da kayıt atına alıyor. İzleyicilerden sadece dinleyerek hangisinin soğuk, hangisinin sıcak su olduğunu anlamalarını istiyor. Suyun akışını duyduğunuz anda Mould’un söylediğinin doğru olduğunu fark ediyorsunuz. Soğuk olan bir bardak su doldururken duymaya alıştığımız türden bir sese sahip. Sıcak olan ise kulağa dumanı üzerinde, çay veya kahve hazırlamak üzere kullanılacak su gibi geliyor. Sonrasında izleyiciler olarak vardığımız sonucun doğru olduğunu anlıyoruz. Peki bu ses farkı neden kaynaklanıyor?

Steve Mould bunu suyun yoğunluğunun değişken olmasıyla açıklıyor. Isıtılan suyun yoğunluğu değiştiğinde, bir kaptan diğerine yayılışı da farklılaşıyor. Bu da ortaya bir ses farkı çıkartıyor. Bizleri yakacak sıcaklıktaki şeylerden uzak durma isteği de soğuk ve sıcak su arasındaki farkı duyarak anlamamıza yardımcı oluyor. Bahsettiğimiz bu enteresan videoyu haberimizin girişinde bulabilirsiniz.

YORUMLAR