reklamı kapat

POPÜLER

Battlefield 2042

Son örnek Battlefield 2042 oldu, oyunlar bitmeden satışa çıkıyor

Aksiyon sevenlerin merakla beklediği oyunlardan Battlefield 2042, genel olarak büyük hayal kırıklığı oldu. Bu yüzden firma önemli bir adım attı.

Uzun yıllardır aramızda olan Battlefield oyun serisinin en yenisi Battlefield 2042, teknik sorunları ile başından beri büyük tepki çekiyor. Oyuncular tam oyun parasını vermesine rağmen bitmemiş bir oyunla karşı karşıya kalmış durumda. Çoğu kişi bu yüzden oyunu oynamayı bıraktı. Bu tepkilere bir yere kadar kayıtsız kalan EA, durumun çok kötü hale geldiğini anladı ve BF 2042 “beklentileri karşılamadı” diyerek ilk adımı attı.

Yapılan resmî açıklamaya göre oyunun planlanan ilk sezonu yaz aylarına ertelendi. Firma bu erteleme ile kazandıkları zaman ile oyunun temelini ve büyük sıkıntı yaşanan teknik altyapısını düzelteceklerini aktarıyor. Çıkışında da bir aylık erteleme gören Battlefield 2042, yüksek ihtimalle bir sonraki büyük güncelleme ile çok daha iyi hale gelecek. Ancak oyun neden daha geç çıkarılıp sorunsuz olarak oyuncuların karşısına konulmadı?

Bunun cevabını kimse tam olarak veremiyor ancak bu durum artık çok sinir bozuyor. EA, “yaklaşık iki yıldır evden çalışan ekiplerimiz ile oyunu geliştirmek çok zorlayıcı oldu” diyor ve birçok diğer oyun firması gibi pandemiye sığınıyor. Ancak pandemi öncesinde de adeta “beta” formunda bitmeden çıkan oyunlar olmuştu.

Biliyorsunuz son dönemde yaşattığı teknik sorunlar ile Battlefield 2042 oyunundan çok daha fazla tepki çeken bir diğer yapım da Cyberpunk 2077 olmuştu. Üstünden çok zaman geçmesine rağmen CP2077 halen mükemmel çalışan bir yapım konumunda değil.

Oyun firmaların artık zaman konusunda çok daha esnek olmaları gerekiyor. Özellikle dev firmaların hazırladıkları oyunları ihtiyaç varsa 6 ay kadar erteleyebilecek maddi güçleri bulunuyor. Her şey tam olarak test edilmeden oyun çıkarma furyasının artık ciddi anlamda sona ermesi gerekiyor. Bu konuda oyuncuların yapabileceği bir şey de bulunuyor. O da oyunları ön sipariş ile almamak.

Oyunları tam olarak çıkmadan ön sipariş ile satın almak artık büyük bir risk ve bazılarına göre firmaları çok daha esnek davranmaya itiyor. Satışa sunulduktan sonra tamamlanan birçok oyunun arkasında belki de bu durum yer alıyor. Firmalar ön sipariş yapanlara oyunları erkenden ulaştırmak istiyor, bunun sonucunda da birçok kalite testi atlanıyor.

Oyunları ön sipariş ile almamak durumu elbette Türkiye için pek geçerli değil. Türkiye’de birçok kişi oyunları ön sipariş ile almak zorunda çünkü ön sipariş fiyatları zaman zaman ciddi şekilde daha düşük oluyor. Türkiye’de bir oyuncu sevdiği oyunu ön sipariş ile almazsa, aynı oyuna çıkışta iki kat daha fazla para vermek zorunda kalabiliyor.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti