reklamı kapat

POPÜLER

Sony

Sony, artırılmış gerçeklik destekli PS4 demolarını yayınladı [Video]

Bir yandan Oculus Rift, öte yandan Sony‘nin Project Morpheus‘u derken her taşın altından sanal gerçeklik haberleri çıkar oldu. Ancak Sony birkaç yıldır sanal gerçekliğe ek olarak artırılmış gerçeklik üzerindeki çalışmalarını da sürdürüyor. Bu konuda bir hayli mesafe kat etmiş olan Sony, geldiği noktayı gösteren iki PlayStation 4 demosunun videolarını yayınladı.

Sony
PlayStation’ın Japonya web sitesinde yayınlanan iki videoda PlayStation 4 kamerasıyla çalıştığı düşünülen artırılmış gerçeklik görülüyor. Bu videolardan ilkinde görülen kişinin tuttuğu iki kare üç boyutlu akvaryumlara dönüşüyor. Dinamik aydınlatma destekli artırılmış gerçekliğe yer verilen ikinci videoda ise bir fener ışığı öncelikle bir dinozorun, ardından da Japon karakter Hatsune Miku’nun üzerinde gidip geliyor. Videoda görüldüğü üzere yere düşen gölge dinozorun ve Hatsune Miku’nun konumuna ve hareketine göre değişiyor.

Artırılmış gerçeklik üzerine çalışma yapan tek firma Sony değil. 2012’de Microsoft‘un 2014’te Xbox One ile piyasaya sürmek üzere Fortaleza adında artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirdiği iddia edilmişti, ancak bu iddianın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Microsoft’tan bir açıklama gelmedi. Microsoft gibi Sony de artırılmış gerçeklik destekli oyun teknolojisiyle ilgili planlarını resmen açıklamadı, dolayısıyla bu videolarda görülen teknolojinin piyasaya hiçbir zaman çıkmaması da söz konusu olabilir.

VİDEO