reklamı kapat

POPÜLER

dota2lol

Bilgisayar oyunları konsolu geride bıraktı

Oyuncuların konsolu bilgisayara tercih ettiği zamanlar yavaş yavaş geride kaldı. Bunun pek çok sebebi var elbette ama göze çarpan ilk sebep konsolun artık lüks harcama kategorisine girmesi.

Konsolun kafa karışıklığından uzak tek bir sistemle oyuncuları rahat ettirmesi gerekçesiyle tercih edildiği dönemler artık geride kalmış durumda. Oyuncular yavaş yavaş bilgisayar oyunlarına ağırlık vermeye başladı, çünkü oyunları çalıştırabilecek minimum maliyetli bir bilgisayar oluşturmak artık çok kolay. Konsol oyunlarının hemen hemen hepsinin bilgisayar versiyonlarının da çıktığını göz önüne alır, fiyat farkını da üstüne eklersek konsol oyunculuğu artık biraz lükse kaçıyor.

playstation
PCR‘ın yaptığı habere göre DFC Intelligence‘ın hazırladığı rapor da bundan farklı veriler sunmuyor. Rapora göre oyuncular bilgisayar oyunları için daha fazla para harcıyor. Bilgisayarın artık neredeyse bir gerekliliğe dönüştüğü bu çağda, karşılayabilen herkesin evinde ortalama bir bilgisayarın olduğu göz önüne alınırsa bilgisayar oyunlarının konsolu geride bırakması çok da şaşırılacak bir sonuç değil. Üstelik bilgisayarda oyun oynamak için illa oyuna para ödemeniz gerekmiyor. Son dönemin yeni bağımlılığı olan MOBA’lar ücretsiz oyun deneyimi sunarak oyuncuları kendine çekme konusunda oldukça başarılı.

dota2lol
DFC Intelligence’ın sahibi David Cole da bu noktaya değiniyor. League of Legends ve Dota 2’nin piyasa üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu söyleyen Cole, bu oyunların insanların diğer ürünleri daha az kullanmasına yol açtığına da dikkat çekiyor. MOBA’lardaki seviye sistemi ciddi anlamda başında oturup hesabınızı geliştirmenize sebebiyet verdiği için oyuncunun tüm vaktini alıyor. Ücretsiz oyunları bir kenara bırakırsak bilgisayar oyunları için yapılan özel indirimler ve bu indirimlerin bulunduğu platformların hazırladığı güzel kampanyalar söz konusu olduğunda konsol oyunları da bir kenara itilmiş oluyor.

Bu sonuçlar tabii ki konsolların varlığını, çıkışını veya üretilen oyunların sayısını değiştirecek değil. Konsol keyfinin de bir başka olduğunu inkar etmenin bir anlamı yok. Sadece konsol için hazırlanan çok kaliteli yapımların varlığı da aşikar. Yine de bilgisayar oyunlarının oyuncunun bütçesine daha yardımcı olduğu bir gerçek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bilgisayar oyunları konsolu geride bıraktı” için 5 cevap

 1. Seryus94 dedi ki:

  Bence hiç bir şey Playstation’un tadını vermez. Hatta büyük ve kaliteli bir ekran ve güzel bir ses sistemi zevki daha da katlar. 😀

 2. SıfırıncıGün dedi ki:

  Geliştirilebilir bir sistem her zaman daha iyidir. Konsola Hayır 😀 😀

 3. seyrusefer dedi ki:

  Bilgisayar oyunları bilgisayarda oynanır.

 4. Enes dedi ki:

  Bence tam tersi ps4 10 yıl gider üstelik ps 4 kaltiesinde hazır pcler 5-6 toplamalar3-4 milyar oluyo ve ömürleri ps kadar olmuyo

 5. aytuğ dedi ki:

  piyasadaki son çıkacak oyunları ultrada oynamak için en az 7000 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor pc için ve pc piyasası nankör ve rekabetçi pclerin donanımı artık çok çabuk yetersiz kalmaya başlıyor.ayrıca konsola çıkan oyunlarda imrendirecek cinsten.pc var bende zamanında 3 bin liraya almıştım 2 sene sonra yetmez oldu.ps4 alıcam keyfime bakıcam bu gidişle.oyunlarıda taksite böldürdüğün zaman ihtiyacını rahat karşılarsın ayrıca free to play oyunlarda var her türde o yüzden çokta masraflı değil bence zaten pc ye 7000-8000 vermekle= konsola 1500tl+oyunlar aynı şey aşağı yukarı saygılar…