reklamı kapat

POPÜLER

Sony Cyber-shot DSC-RX100 III incelemesi

sony3

Elektronik vizör farkı
Yüksek performans ve taşınabilirliği bir araya getiren ve bünyesinde barındırdığı yeniliklerle ailenin daha önceki modellerinden ayrılan RX100 III, alüminyum gövdesiyle havalı bir görünüme sahip. Tasarım çizgisi açısından RX100 II ile aynı olan makine, RX 100 II modelinden 9 gram daha ağır ve 0,3 mm daha kalın. Ancak bu fark neredeyse hiç hissedilmiyor. Cebe kolayca sığan ve gövdesiyle her yere kolayca taşınabilen makinenin RX100 II’den ayrılmasını sağlayan en önemli farkların başında ZEISS T* kaplamalı OLED vizör geliyor.

Makinenin sol üst kısmına gizlenen ve flaş gibi açılabilen bu vizör, sol yan kısımda bulunan vizör tuşunun aşağı indirilmesiyle açılıyor. Vizörün açılmasının ardından kullanıma hazır hale gelmesi için vizörü kendinize doğru çekmeniz gerekiyor. 1,44 milyon noktalı OLED vizör sektördeki başarılı elektronik vizörlerden biri. Kusursuza yakın kalite sunan vizör yüzde 100 görüş açısına sahip.

sony1

ZEISS T* kaplamayla vizör, yansımayı önemli ölçüde azaltıyor ve köşeden köşeye üst kalitede bir netlik sunuyor. Makinenin arkasında yer alan 3 inç büyüklüğündeki 921 bin noktalı Xtra Fine ekran, WhiteMagic teknolojisini kullanıyor. Şirketin ilk kez Xperia P’de kullandığı bu teknoloji sayesinde makinenin ekranı hem yüksek parlaklığa hem de enerji tasarrufuna sahip. Görüntü kalitesi gerçekten çok iyi olan bu ekran gün ışığı altında dahi iyi bir görüş sağlıyor. Güneş ışığı altında yüksek görülebilirlik için ayarlar kısmında Güneşli Hava seçeneği yer alıyor.

Bu ayar seçildiğinde parlaklık en üst seviyeye geliyor ve fotoğraf/video çekimi kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Parlaklık ayarı ekran haricinde vizör için de değiştirilebiliyor. Ekran bunun yanında selfie çekimler için 180 derece dönebiliyor. Selfie çekimler yapmayı seviyorsanız bu özellik oldukça hoşunuza gidecek. Makinenin üst kısmında çekim tuşu/yakınlaştırma tekeri, güç tuşu ve manuel pozlama, akıllı otomatik ve süper otomatik olmak üzere 10 farklı çekim modunun yer aldığı teker ve flaşı açmak için bir tuş bulunuyor. Makinede manuel ayar seçildiğinde enstantane ayarı arka kısımda yer alan teker üzerinden, diyafram ayarı ise lens üzerinde yer alan teker üzerinden kolayca değiştirilebiliyor.