reklamı kapat

POPÜLER

Sony Cyber-shot DSC-RX100 III incelemesi

sony2

ZEISS ile zirveye oturuyor
Sony, piyasaya sürdüğü bir çok makinesinde ZEISS lens tercihinde bulunuyor. Dünyanın en iyi lens üreticilerinden biri olarak gösterilen ZEISS, Sony makinelerin keskin ve parlak fotoğraflara imza atmasına olanak sağlıyor. ZEISS lensle birlikte gelen RX100 III için de bu durum değişmiyor.

1.8-2.8 diyafram açıklığına sahip ZEISS Vario-Sonnar T*24-70 mm lens, RX100 III’ün en iyi kompakt makinelerden biri olmasına büyük katkı sağlıyor. 2,9 kat optik, 5,8 kat dijital yakınlaştırma yapabilen bu lens, 24-70 mm aralık değeriyle hem manzara hem de portre çekimler yapabilmeyi mümkün kılıyor. 24 mm odak uzaklığında maksimum f/1.8 diyafram açıklığı sunan bu lens, neredeyse firmanın üst segment makinelerinde kullandığı lenslerle eşdeğer bir performans sergiliyor. Işığın az olduğu yerlerde gerçekleştirdiğimiz çekimlerde makine, oldukça başarılı sonuçlara imza attı. Bu kadar küçük bir makinenin bu denli güçlü olması bizden tam not almayı başardı.

Sony RX100 III

ZEISS lensle birlikte makinede kullanılan BIONZ X görüntü işleme motorun ve Sony tarafından geliştirilen 20,1 megapiksel çözünürlüklü Exmor R CMOS sensörün de makinenin kaliteli karelere imza atmasında katkısı büyük. Sony’nin yeni aynasız tam kare sensörlü a7/a7R/a7S modellerinde kullandığı BIONZ X görüntü işleme motoru, daha net ve daha keskin fotoğraflara imza atıyor. Ayrıca küçük diyafram açıklıklarında ışık noktalarından daha az bulanıklık elde etmeye olanak tanıyor. 1 inç boyutundaki arka aydınlatmalı sensör ise standart sensörlerden yaklaşık dört kat daha büyük ışık yakalama alanı oluşturuyor. Daha fazla ışığın sensöre girmesi ise loş iç mekanlarda ve gece çekimlerinde çok daha iyi sonuçlar elde edileceği anlamına geliyor.

Wi-Fi ve NFC bağlantılarıyla, fotoğrafların ve videoların kablosuz televizyonlara ve mobil cihazlara aktarılmasına yardımcı olan makine, Sony’nin belirttiğine göre tam dolu pille320 kare fotoğraf çekebiliyor. Makine, fotoğraf çekimindeki başarısını video kaydına da taşımış. Geçtiğimiz yılki model MPEG-4, AVCHD formatlarında 1080p video kaydı yeteneğine sahipken, yeni model bu formatların yanına XAVC S video formatını da ekliyor. Bu format ile makine, hareketli sahnelerde gürültü ve bozulmayı en alt düzeyde tutuyor.

sony

50 Mbps’ye varan hızlarda 1080p video kaydeden RX100 III, değiştirilebilir lensli makineleri bir kenara koyarsak kompakt makineler arasında şu ana kadar piyasaya sürülmüş en iyi makine. Küçücük gövdesine rağmen aynasız makinelerle yarışacak kalitede performans sergileyen makinenin kompakt makine sınıfında uzunca bir süre liderliği kaptırmayacağını gönül rahatlığıyla söylemek mümkün.