reklamı kapat

POPÜLER

Sony DSC-HX1

 - Güncelleme: 06 Ekim 2009 09:51

Son olarak satışa sunulan HX1 modeli, yakınlaştırma seviyesini 20 kata çıkararak bu boyutlarda üstün bir başarıya imza attı. Kuşkusuz cihaz cepte taşınabilecek kadar ufak değil, fakat her an yanınızda taşıyabileceğiniz kadar hafif ve küçük. Alttan pilin yerleştirildiği bölüm öne doğru oldukça çıkık tasarlanmış. Böylece sağ elde cihazı düşürme korkusu olmadan rahatça kavrayabiliyorsunuz. Büyük ve açıldığında hayli uzayan objektif, sunduğu özelliklere göre gayet az yer kaplıyor. Deklanşör ve zoom fonksiyonları cihazın sağındaki çıkık bölmenin ucuna yerleştirilmiş. Ana kontrol tuşları da arkada ekranın hemen yanında bulunuyor. Flaşın üzerinde iki kanal mikrofon ve hemen arkasında dijital vizör görülüyor. Bazı tuşların pozisyon itibariyle pek ergonomik olmadığının farkına vardık. Sony gibi büyük bir markadan beklenmedik bir şekilde yön tuşları, açma/kapama ve galeri tuşlarına çoğu zaman cihazın elinizdeki pozisyonunu değiştirmeden erişemiyorsunuz. Çünkü yön tuşları başparmağın aşağısında ve diğerleri de işaret parmak ile başparmağa eşit uzaklıkta konumlandırılmış. Kullanışsız olmasa da çok daha iyi bir yerleştirme yapılabilirdi diye düşünüyoruz.

HAREKETLİ DEV EKRAN
Sony HX1 üzerinde, 3 inç büyüklüğünde çok parlak ve net bir ekran bulunuyor. Ayrıca ekran özel iki eklemli menteşesi sayesinde yukarıdan ve aşağıdan çekime imkan verecek şekilde yerinden ayrılıp eğilebiliyor. Böylece önünüzü kapatan kalabalığı cihazı yukarı kaldırarak aşabildiğiniz gibi birçok pozisyonda hareketli ekran sayesinde istediğiniz açıyı elde edebiliyorsunuz. Ekranın yanı sıra dijital vizöre de sahip olan HX1, profesyonel kullanıcıları bu özelliğiyle tatmin edebilir. Üstelik Sony’nin yıllardır fotoğraf makinelerinde başarıyla uyguladığı canlı önizleme özelliği sayesinde yaptığınız ayarları gerçeğe çok yakın bir şekilde ister vizörde ister ekranda görebiliyorsunuz. Biraz daha detay vermek gerekirse, örneğin manuel moda geçip diyafram ve enstantane değerleriyle oynadığınızda ekrandaki görüntü o ayarlara göre anlık olarak güncelleniyor. Böylece daha çekimi yapmadan nasıl bir sonuç elde edebileceğinizi çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu aynı zamanda fotoğrafçılığı yeni öğrenmeye başlayanlar için de çok ama çok önemli bir özellik. Kitaplardan okuyup da öğrenemediğiniz birçok terimin aslında ne işe yaradığını deneyerek görebiliyorsunuz.

20X OPTİK YAKINLAŞTIRMA
Toplam 9 megapiksel çözünürlük sunan kamera üzerindeki Sony G objektifi 20 kat optik yakınlaştırma ile uzaktaki nesneleri yanı başınızdaymış gibi görüntüleme imkanı veriyor. Yüksek yakınlaştırma değerlerinde en büyük problem titreşimdir. Kaçınılmaz olan el titremesi 20x gibi yüksek bir yakınlaştırma seviyesinde ekrandaki görüntüyü sabitlemeyi imkansız hale getirir. Sony tarafından sunulan gelişmiş optik görüntü sabitleme teknolojisi, CMOS algılayıcıyı elinizin hareketinin tersi yönde hareket ettirerek ekrandaki titremeyi minimuma indiriyor. Böylece daha net fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Optik görüntü sabitleme sürekli açık tutulabildiği gibi yarım deklanşöre de atanabiliyor. Böylece pilden tasarruf ederek özelliği sadece deklanşöre yarım bastığınızda aktif hale geliyor. Yüz algılama, gülümseme yakalayıcı ve hazır sahne modlarının ötesinde birçok özellik sunan HX1 ile fotoğrafçılığı hiç bilmeyen biri dahi güzel sonuçlar elde edebilir. Cihazın üzerindeki mod seçim tekerleği üzerine ayrı bir seçenek olarak eklenen kolay mod (easy), kameranın sunduğu tüm ayar ve seçeneklerin otomatik olarak algılanıp ayarlanmasını sağlıyor. Öyle ki, yakın plan çekim yapmak üzere netlediğinizde cihaz otomatik olarak makro moduna geçiyor. Bu modda ayrıca kalan kare sayısı gibi bilgiler de ekranda yazıyla açık bir şekilde belirtiliyor. Gelişmiş panorama modu sayesinde neredeyse tam otomatik geniş ekran fotoğraf çekme imkanı tanıyor. Panorama moduna geçip çekeceğiniz manzaranın (veya başka bir sahnenin) sol başında bir kez deklanşöre basıyorsunuz. Ardından cihazı titretmeden sağa doğru sahneyi taradığınızda önce hiçbir şey olmamış sanıyorsunuz. Sihirli bir şekilde ekranda birleştirilen panorama fotoğrafı gördüğünüzde şaşıracağınızdan eminiz.

HD VİDEO KAYIT
Sony HX1’i rakiplerine göre güçlü kılan bir diğer özelliği ise tam HD video kayıt yeteneği. Video modunda çok detaylı ayarlar sunmasa da, 1440×1080 piksel boyutlarında 30 FPS değerinde stereo sesli video kaydı yapabiliyorsunuz. Video çekim modu dahilinde titreşim önleme, yüksek hassasiyet, beyaz dengesi ve iki renk efekti sunulmuş. Çok güçlü bir fotoğraf ve video kamera olan Sony HX1’in amatörden profesyonele uzanan geniş bir kitleye hitap etmesi takdiri hak ediyor.

ÖZEL LCDsony-dsc-hx1-13 inç büyüklüğündeki ekran, çift menteşeli yapısıyla çok kullanışlı

20X OPTİK ZOOMsony-dsc-hx1-2Sony G objektifi ile 20 kat optik yakınlaştırma imkanı sunuyor

PANORAMİK ÇEKİMsony-dsc-hx1-3Exmor CMOS sensör sayesinde panoramik çekim mümkün

EN OTOMATİKsony-dsc-hx1-4Otomatik dijital ayarların dahi sahneye göre belirlenmesini sağlayan mod

DİJİTAL VİZÖRsony-dsc-hx1-5Profesyonel kullanıcılar ekran yerine dijital vizörü kullanabilirler

HIZLI ÇEKİMsony-dsc-hx1-6Özel modu sayesinde saniyede 10 kareye kadar hızlı çekim imkanı tanıyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
20x optik zoom, 1080p video kaydı, gelişmiş görüntü sabitleme, panorama ve tam otomatik çekim modları. Hareketli ekranı da her pozisyonda çekim yapabilmeyi kolaylaştırıyor.

EKSİLER
Bazı tuşların pozisyonları kullanışlılığı azaltıyor. Tek tek fotoğraf silme pratik değil.

SONUÇ
Çok güçlü özelliklere sahip. Yarı profesyonel olmasına rağmen hiç bilmeyenler için dahi yardımcı fonksiyonlar sunan Sony HX1’i 20x optik yakınlaştırma ve HD video kaydıyla herkese tavsiye ediyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 9 megapiksel CMOS algılayıcı

Zoom
• 20x

ISO
• Oto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200

Ekran
• 3.0 inç çift eklemli hareketli LCD

Hafıza
• Memory Stick Pro Duo

Video
• 1080p 30 FPS stereo ses

Özellikler
• Dijital görüntü sabitleme
• Yüz algılama
• Gülümseme deklanşörü
• Gelişmiş otomatik panorama

Boyutlar
• 114.5 x 82.8 x 91.8 mm

Ağırlık
• 453 gram