reklamı kapat

POPÜLER

Sony, ince ve hafif Z serisini yeniledi

Sony, gerek tasarım gerekse performans anlamında sınırları zorlayan Z serisi dizüstü bilgisayarlarını yeniledi. Yeni Vaio Z serisi, iş dünyasında kullanıma uygun bir şekilde güçlü ve her yere taşınabilecek kadar da ince ve hafif. Karbon fiber gövdeye sahip olan Vaio Z serisi bilgisayarlar, köşeli hatlara ve tamamen düz bir gövdeye sahip. “Ultra ince” olarak anılan seri, bu sıfatı hak eder nitelikte; yalnızca 16,65 mm. Ağırlığı ise 1,2 kilogram.
Sony Vaio Z
Yeni Z serisinde göze çarpan değişikliklerin başında arka aydınlatmalı klavye ve yeni tuşsuz touchpad’i de içine alan ekstra geniş bilek bölgesi geliyor. Vaio Z’nin 1600×900 piksel çözünürlüğünde görüntü veren 13,1 inç büyüküğündeki ekranı aynı zamanda yansımayı önleyen özel bir kaplamaya sahip. Güneş ışığı altında dahi net ve keskin bir görüntü vadediyor. Yeni bilgisayarlar, Intel’in standart voltajla çalışan yeni nesil Core i7 işlemcilerini ve DDR3 SDRAM bellek kullanıyor. 256 GB’a kadar çıkan SSD hafıza desteği ise performansı artıran en önemli özelliklerinden biri.
Sony Vaio Z
Sony Vaio Z
Sony’nin acelesi olan kullanıcıları düşünerek geliştirdği Quick Boot özelliğine de sahip olan yeni seri, Windows 7 Profesyonel işletim sistemini kullanan standart dizüstü bilgisayarlardan iki kat daha hızlı açılıyor. Bazı modellere eklenen “everywair” fonksiyonu da bilgisayarın mobil şebeke bağlantısı üzerinden internete erişebilmesine imkan sağlıyor.
Sony Vaio Z
Sony Vaio Z
Z serisinin kendisi dışında dikkat çeken iki de aksesuarı var. Bunlardan ilki, bilgisayarın bağlantı seçeneklerini zenginleşiren bir genişleme modülü. Power Media Dock2 adını taşıyan cihaz, Vaio’ya bir optik kablo ile bağlanıyor. Kod adı “Light Peak” (Thunderbolt olduğu söylenen) olan bir bağlantı arayüzü kullanan Power Media Dock, 1 GB VRAM’li AMD Radeon HD ekran kartıyla da bilgisayarın grafik performansını artırıyor. Bilgisayara ekstradan USB, VGA ve HDMI bağlantıları kazandıran dock, Blu-Ray veya Multi DVD optik sürücü seçeneği de sunuyor. Dock’un, kullanımını kolaşlaştırmak için bir de standı bulunuyor.
Sony Vaio Z
“Sheet battery” adını taşıyan diğer aksesuar ise bilgisayarın pil ihtiyacını karşılamak için alternatif bir yol sunan özel bir tasarıma sahip. İnce ve düz bir yapıya sahip olan bu yedek pil, bilgisayar üzerindeki pili çıkarmadan bilgisayarın altına sabitleniyor ve 7 saat olan pil ömrünü 14 saate çıkarıyor. Lityum polimer bu pil, bilgisayardan ayrı olarak şarj edilebiliyor.

Yeni seri bilgisayarlar ve aksesuarları temmuz ayı itibariyle piyasada olacak. Bilgisayarın fiyatının yaklaşık 2.300 dolar, haricen satılan Power Media Dock’un ise 640 dolar civarında olması bekleniyor.

YORUMLAR