reklamı kapat

POPÜLER

Sony NW-ZX2 incelemesi

ZX2_close_up

GERÇEK SES

Cihazın tasarımından kısaca bahsettik ancak eminiz hiçbir müzik tutkunu Walkman’i dış görünüşüne bakarak almayacaktır. Çünkü yazının başında da belirttiğimiz üzere bu cihaz tam anlamıyla müzikle yatıp müzikle kalkanlara hitap ediyor. Peki Sony’nin bu yeni Walkman’i ses anlamında neler vadediyor?
S-Master HX adı verilen dijital amplifikatörü kullanan cihaz, geniş frekans aralığında ses üretebiliyor.Ayrıca seste bozulma olmasını büyük ölçüde engelleyerek yüksek kaliteli ses çıkışını mümkün hale getiriyor. DSEE HX teknolojisi ise belki de cihazın en önemli özelliklerinden biri. Çünkü günümüzde sürekli olarak en yüksek kalitede müzik dosyalarına ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Bu teknoloji, sıkıştırılmış ses formatlarını bile iyileştirerek yüksek kaliteye çıkarıyor. Böylece her zaman yüksek kalitede müzik keyfi yaşanıyor.

ClearAudio + ile müzik türünden bağımsız olarak en yüksek kaliteyi sunmayı hedefleyen Walkman’in özel Bluetooth’u ile kablosuz olarak ses aktarımı yapıldığında bile kaliteden ödün verilmiyor.

Ayrıca ClearBass özelliği ise bass ağırlıklı müzik dinlemeyi sevenleri tatmin edecek gibi görünüyor. Son olarak cihazda bir de Virtual Phones özelliği bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği üzere bu özellik, sanal alanlar oluşturmaya olanak sağlıyor. Kulaklık ile müzik dinlerken konser salonu, stüdyo veya kulüpteymiş gibi hissetmek mümkün oluyor. B&O play H7 kulaklık ile yaptığımız testlerde cihazdan gayet yüksek seviyede ve temiz sesler alınabildiğine şahit olduk. Kablolu olarak hal böyleyken kablosuz da yine iyi bir ses kalitesi elde ettik. Hoparlörde müzik dinlemek istendiğinde yine Walkman büyük kolaylıklar sunuyor. Normal bir şekilde bluetooth üzerinden aktarım yapılabildiği gibi NFC ile anında bağlantı kurulabilmesi de cihazın önemli özelliklerinden biri.

Android 4.4.2 ile birlikte gelen cihazla ilgili küçük bir eleştiri yapmamız gerekiyor. Günümüzde online müzik servisleri yoğunlukla kullanılıyor ancak bu cihazda söz konusu uygulamaları kullanırken bazen sorunlar yaşanabiliyor. İşletim sisteminin eski bir sürüm olması da bu sorunların yaşanmasında önemli bir neden teşkil ediyor. Arayüzün eski görünmesi de cihazın hoş tasarımına gölge düşürüyor diyebiliriz. Ayrıca performans bu cihazda önemli olmasa dahi en azından arayüzün ve bazı basit uygulamaların daha akıcı bir şekilde çalışması daha iyi olabilirdi. Yüksek fiyatı sorun etmeyen bir müzik tutkunuysanız yeni Walkman’e bir göz atmayı düşünebilirsiniz. Aksi takdirde telefonunuz sizin için yeterli olacaktır.