reklamı kapat

POPÜLER

Sony PS3 Surround Sound System incelemesi

İnce ve uzun bir forma sahip olan hoparlör tek parça olmasına rağmen konumlandırıldığı yerden tüm odaya stereo ses dalgaları gönderiyor. Sony’nin PlayStation hoparlörü olarak lanse ettiği bu cihazın, bu şekilde tanıtılmasının dışında çok da büyük bir farkı yok gibi görünebilir. Evet, doğrusu ilk anda bize öyle gelmişti ama Soundbar’ın Dynamic, Stereo, Vivid ve STD (Standart) ses alanlarının ve gece moduyla diyalog modu gibi ses modlarının birbirlerinden farklı amaçlara hizmet ettiğini görünce, ortada oyuna özel bazı seçeneklerin var olduğuna ve bunların farklılığına ikna olduk.

TEK PARÇADA STEREO SES
Stereo ses kaynağımız, PS3’te Dead Space 2 oynarken bizi oldukça eğlendirdi. Oyunda, sağınızdan yaklaşmakta olan yaratığın kulakları yırtan sesi sizin de sağınızdan gelirken solunuzda bıraktığınız bir ekranın ya da can çekişen başka bir uzaylının sesi ise yine solunuzdan gelip yavaş yavaş geride kalıyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüler eşliğinde bu hoparlörü kullanabilmek büyük keyif; bir de 3D destekli monitörde 3D destekli oyunlarla birlikte bu ortamı yarattığınızı düşünün. Tüm heyecanı ve eğlenceyi ikiye katlayacağınız garanti.

KOLAY BAĞLANTI
Surround Sound System, PlayStation ile iyi bir ekip oluşturabilmesi için benzer şekilde tasarlanmış. Ön yüzün tam ortasında ses seviyesini ve o an hangi modun kullanımda olduğunu gösteren bir ekran bulunuyor. Açma kapama ve ses açıp kısma tuşları bu ekranın alt tarafına yerleştirilmiş. Arka tarafında ise güç, analog ve dijital ses girişleri bulunuyor. Surround Sound System, tek bir gövdeden çevresel ses yayabilmek için Sony’nin S-Force teknolojisini kullanıyor. PlayStation yazılımları için özel ses alanları ve ses modlarına sahip. 30 Watt’lık dahili subwoofer’ı ve 10’ar Watt’lık sağ ve sol çevre hoparlörleri bulunuyor. Uzaktan kumandasıyla istediğiniz modu aktif hale getirebiliyorsunuz. Stereo, çift kanal destekli oyun için kullanılabilirken, Vivid modu, daha geniş bir ses alanı kullanıyor ve çevresel ses deneyimi sunuyor. Standart ve Dynamic modları ise oyun içi müziklerin yüksek ve alçak frekanslarını geniş bir menzilde vererek dinamik ses kalitesi sağlıyor. Gece ve diyalog seçeneklerinden birisiyle oyun içindeki diyalogları daha sağlıklı duyarken diğeri gece oynadığınız zamanlarda ses kısıkken ses efektlerini yeterli derecede algılayabilmenize yardımcı oluyor. Optik dijital giriş için kutu içeriğine dahil olan kabloyu kullandığınız sistemin bir de PSP gibi haricen kullanmak isteyeceğiniz kaynaklar için analog girişi bulunuyor. Ürünü bu şekilde üretmeyi oyun sevdalılarının yüksek ses terörü yaratmaması için özellikle mi tercih etmişler bilmiyoruz ama sesini sonuna kadar açtığımız zaman bile ortalığı inletemediğimizi belirtelim. Surround Sound System, sesleri gayet dengeli ve kaliteli sunuyor fakat çok güçlü bir ses vadetmiyor.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de

YORUMLAR